Lexus TX 550h+ AWD Specs
(2024 - ) - Technical Specifications for Years 2024, 2025, 2026
|
|
| Body : | SUV / TT |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | V 6 |
| Engine Code : | Toyota 8GR-FXS |
| Fuel type : | Hybrid / Petrol |
| Fuel System : | Direct Injection |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 210.9 cu-in / 3456 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.7 x 3.27 inches 94.0 x 83.0 mm |
| Number of valves : | 24 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 13.0 |
| Horsepower : |
403 HP / 409 PS / 301 kW @ 6000 rpm |
| Maximum torque : |
442 lb-ft / 600 Nm @ 4600 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | AWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
- speed CVT
Transmission Relations
|
|
|
| Total System Power : | - HP / - PS / - kW |
| Total System Torque : | - lb-ft / - Nm |
|
|
| Fuel Consumption - Economy - EPA Highway (2008 - ): |
28 MPG 34 MPG UK 8.4 L/100 km |
| Fuel Consumption - Economy - EPA City (2008 - ): |
29 MPG 35 MPG UK 8.1 L/100 km |
| Fuel Consumption - Economy - EPA Combined (2008 - ): |
29 MPG 35 MPG UK 8.1 L/100 km |
| Range (EPA): | 507 miles / 815 km |
| Fuel Tank Capacity : |
17.4 gallons 66 L 14.5 UK gallons |
|
|
| Battery voltage : | 355.20 V |
| Battery capacity : | 18.10 kWh |
| Catalytic converter : | Yes, with Lamda-Sensor |
|
|
| Top Speed : | 112 Mph / 180 km/h |
| Acceleration 0 to 60 mph (0 to 96 Km/h) : | 5.9 s |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 6.2 s |
|
|
| Wheelbase : | 116.14 inches / 295.0 cm |
| Length : | 203.15 inches / 516.0 cm |
| Width : | 78.35 inches / 199.0 cm |
| Height : | 70.08 inches / 178.0 cm |
| Front Axle : | 67.44 inches / 171.3 cm |
| Rear Axle : | 67.76 inches / 172.1 cm |
| Ground clearance : | 7.72 inches / 19.6 cm |
| Approach angle (deg) : | 17.1° |
| Departure angle (deg) : | 22.3° |
| Max. Towing Capacity Weight : | 5000 lbs / 2268 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | 0.35 |
| Curb Weight : | 5357 lbs / 2430 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 5.9 kg/hp |
|
|
| Front legroom : | 41.69 inches / 105.9 cm |
| Rear seat legroom : | 39.49 inches / 100.3 cm |
| Third row legroom : | 33.5 inches / 85.1 cm |
| Front shoulder room : | 60.04 inches / 152.5 cm |
| Rear shoulder room : | 59.09 inches / 150.1 cm |
| Third row shoulder room : | 57.48 inches / 146.0 cm |
| Front head room : | 41.46 inches / 105.3 cm |
| Rear head room : | 40.16 inches / 102.0 cm |
| Third row head room : | 37.2 inches / 94.5 cm |
| Front hip room : | 56.54 inches / 143.6 cm |
| Rear hip room : | 56.81 inches / 144.3 cm |
| Trunk / Boot capacity : | 20.2 cu-ft / 572 L |
| Trunk / Boot First Row : | 97 cu-ft / 2747 L |
| Trunk / Boot Second Row : | 57.4 cu-ft / 1625 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (15.71 inches / 399 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (13.31 inches / 338 mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 255/45 R22 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 255/45 R22 | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Independent Double wishbone. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
How fast is a Lexus TX 550h+ AWD?
The Lexus TX 550h+ AWD can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 6.2 seconds and 0 to 96 km/h (0 to 60 mph) in 5.9 seconds, having a top speed of 180 km/h / 112 mph.
How many horsepower (hp) does a 2024 Lexus TX 550h+ AWD have?
The 2024 Lexus TX 550h+ AWD has 409 PS / 403 bhp / 301 kW.
How much does a Lexus TX 550h+ AWD weighs?
The Lexus TX 550h+ AWD weighs 2430 Kg / 5357 lbs.
What is the Lexus TX 550h+ AWD gas mileage?
The Lexus TX 550h+ AWD gas mileage is .
What is the Lexus TX 550h+ AWD electric range?
The electric range of Lexus TX 550h+ AWD is
What are the dimensions of the Lexus TX 550h+ AWD?
The Lexus TX 550h+ AWD is 203.15 inches / 516.0 cm long, 78.35 inches / 199.0 cm wide, and 70.08 inches / 178.0 cm tall, with a wheelbase of 116.14 inches / 295.0 cm.
How much cargo space does a Lexus TX 550h+ AWD have?
The Lexus TX 550h+ AWD offers 20.2 cu-ft / 572 L of trunk space, which expands to 97 cu-ft / 2747 L when the rear seats are folded.

-4a54c31d412caa1367.jpg)
-b1c45d2bf1ccf78c09.jpg)






-(ab-05-24)-8e1c31803fdfbe0e4b.jpg)