Lexus TX 350 AWD Specs
(2024 - ) - Technical Specifications for Years 2024, 2025, 2026
|
|
| Body : | SUV / TT |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | Toyota T24A-FTS |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | Direct Injection |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 146 cu-in / 2393 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.44 x 3.92 inches 87.5 x 99.5 mm |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | Turbo |
| Compression Ratio : | 11.0 |
| Horsepower : |
275 HP / 279 PS / 205 kW @ 6000 rpm |
| Maximum torque : |
317 lb-ft / 430 Nm @ 1700-3600 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | AWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
8 speed Automatic
Transmission Relations
1st Gear Ratio: 2nd Gear Ratio: 3rd Gear Ratio: 4th Gear Ratio: 5th Gear Ratio: 6th Gear Ratio: 7th Gear Ratio: 8th Gear Ratio: Final Drive Ratio: 3.33 |
|
|
| Fuel Consumption - Economy - EPA Highway (2008 - ): |
26 MPG 31 MPG UK 9 L/100 km |
| Fuel Consumption - Economy - EPA City (2008 - ): |
23 MPG 28 MPG UK 10.2 L/100 km |
| Fuel Consumption - Economy - EPA Combined (2008 - ): |
20 MPG 24 MPG UK 11.8 L/100 km |
| Range (EPA): | 426 miles / 686 km |
| Fuel Tank Capacity : |
21.4 gallons 81 L 17.8 UK gallons |
| Catalytic converter : | Yes, with Lamda-Sensor |
|
|
| Top Speed : | 112 Mph / 180 km/h |
| Acceleration 0 to 60 mph (0 to 96 Km/h) : | 7.8 s |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 8.2 s |
|
|
| Wheelbase : | 116.14 inches / 295.0 cm |
| Length : | 203.15 inches / 516.0 cm |
| Width : | 78.35 inches / 199.0 cm |
| Height : | 70.08 inches / 178.0 cm |
| Front Axle : | 67.44 inches / 171.3 cm |
| Rear Axle : | 67.76 inches / 172.1 cm |
| Ground clearance : | 7.87 inches / 20.0 cm |
| Approach angle (deg) : | 17.1° |
| Departure angle (deg) : | 22.3° |
| Max. Towing Capacity Weight : | 5000 lbs / 2268 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | 0.34 |
| Curb Weight : | 4707 lbs / 2135 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 7.7 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 6 seats |
| Front legroom : | 41.69 inches / 105.9 cm |
| Rear seat legroom : | 39.49 inches / 100.3 cm |
| Third row legroom : | 33.5 inches / 85.1 cm |
| Front shoulder room : | 60.04 inches / 152.5 cm |
| Rear shoulder room : | 59.09 inches / 150.1 cm |
| Third row shoulder room : | 57.48 inches / 146.0 cm |
| Front head room : | 40.04 inches / 101.7 cm |
| Rear head room : | 38.58 inches / 98.0 cm |
| Third row head room : | 37.2 inches / 94.5 cm |
| Front hip room : | 56.54 inches / 143.6 cm |
| Rear hip room : | 56.81 inches / 144.3 cm |
| Trunk / Boot capacity : | 20.2 cu-ft / 572 L |
| Trunk / Boot First Row : | 97 cu-ft / 2747 L |
| Trunk / Boot Second Row : | 57.4 cu-ft / 1625 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (13.31 inches / 338 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (13.31 inches / 338 mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 255/45 R22 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 255/45 R22 | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Independent Double wishbone. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
What engine is in Lexus TX 350 AWD?
The Lexus TX 350 AWD has a Inline 4, Petrol engine with 2393 cm3 / 146 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2024 Lexus TX 350 AWD have?
The 2024 Lexus TX 350 AWD has 279 PS / 275 bhp / 205 kW.
How much does a Lexus TX 350 AWD weighs?
The Lexus TX 350 AWD weighs 2135 Kg / 4707 lbs.
What is the top speed of a Lexus TX 350 AWD?
The Lexus TX 350 AWD top speed is 180 Km/h / 112 mph.
Is Lexus TX 350 AWD All Wheel Drive (AWD)?
Yes, the Lexus TX 350 AWD is All Wheel Drive (AWD).
How fast is a Lexus TX 350 AWD?
The Lexus TX 350 AWD can reach 0 to 60 mph in 7.8 seconds and has a top speed of 112 mph.
The Lexus TX 350 AWD has a Inline 4, Petrol engine with 2393 cm3 / 146 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2024 Lexus TX 350 AWD have?
The 2024 Lexus TX 350 AWD has 279 PS / 275 bhp / 205 kW.
How much does a Lexus TX 350 AWD weighs?
The Lexus TX 350 AWD weighs 2135 Kg / 4707 lbs.
What is the top speed of a Lexus TX 350 AWD?
The Lexus TX 350 AWD top speed is 180 Km/h / 112 mph.
Is Lexus TX 350 AWD All Wheel Drive (AWD)?
Yes, the Lexus TX 350 AWD is All Wheel Drive (AWD).
How fast is a Lexus TX 350 AWD?
The Lexus TX 350 AWD can reach 0 to 60 mph in 7.8 seconds and has a top speed of 112 mph.


-4a54c31d412caa1367.jpg)







-62f75376330ed2ec48.jpg)