Subaru Legacy 6 3.6R Specs
(2014 - 2019) - Technical Specifications for Years 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019Key Specs
Petrol
222 cu-in
3638 cm3
3638 cm3
Boxer 6
256 HP
260 PS / 191 kW
260 PS / 191 kW
247 lb-ft
335 Nm
335 Nm
23 MPG
10.2 L/100 km
28 MPG UK
10.2 L/100 km
28 MPG UK
|
|
| Generation : | Legacy (BN, BS) |
| Body : | Sedan |
| Num. of Doors : | 4 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Boxer 6 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | sequential multipoint injection |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 222 cu-in / 3638 cm3 |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Horsepower : |
256 HP / 260 PS / 191 kW @ 6000 rpm |
| Maximum torque : |
247 lb-ft / 335 Nm @ 4400 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | AWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
6 speed Auto CVT
Transmission Relations
1st Gear Ratio: Final Drive Ratio: 4.11 |
|
|
| Fuel Consumption - Economy - Combined: |
23 MPG 10.2 L/100 km 28 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Highway: |
28 MPG 8.4 L/100 km 34 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - City: |
20 MPG 11.8 L/100 km 24 MPG UK |
| Range : | 433 miles / 696 km |
| Fuel Tank Capacity : |
18.8 gallons 71 L 15.6 UK gallons |
|
|
| Top Speed : | - Mph / - km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | - s |
|
|
| Wheelbase : | 108.31 inches / 275.1 cm |
| Length : | 188.82 inches / 479.6 cm |
| Width : | 72.4 inches / 183.9 cm |
| Height : | 59.02 inches / 149.9 cm |
| Front Axle : | 62.2 inches / 158 cm |
| Rear Axle : | 62.8 inches / 159.5 cm |
| Ground clearance : | 5.91 inches / 15 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 3748 lbs / 1700 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 6.5 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 15 cu-ft / 425 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (12.4 inches / 315 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (11.81 inches / 300 mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 225/50 R18 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 225/50 R18 | ||
| Front Wheels Width : | 7.5" | ||
| Rear Wheels Width : | 7.5" | ||
| Turning circle : | 39.4 feet / 12 m | ||
| Front Suspension : | Strut | ||
| Rear Suspension : | Double Wishbone | ||
What engine is in Subaru Legacy 6 3.6R?
The Subaru Legacy 6 3.6R has a Boxer 6, Petrol engine with 3638 cm3 / 222 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2014 Subaru Legacy 6 3.6R have?
The 2014 Subaru Legacy 6 3.6R has 260 PS / 256 bhp / 191 kW.
How much does a Subaru Legacy 6 3.6R weighs?
The Subaru Legacy 6 3.6R weighs 1700 Kg / 3748 lbs.
Is Subaru Legacy 6 3.6R All Wheel Drive (AWD)?
Yes, the Subaru Legacy 6 3.6R is All Wheel Drive (AWD).
The Subaru Legacy 6 3.6R has a Boxer 6, Petrol engine with 3638 cm3 / 222 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2014 Subaru Legacy 6 3.6R have?
The 2014 Subaru Legacy 6 3.6R has 260 PS / 256 bhp / 191 kW.
How much does a Subaru Legacy 6 3.6R weighs?
The Subaru Legacy 6 3.6R weighs 1700 Kg / 3748 lbs.
Is Subaru Legacy 6 3.6R All Wheel Drive (AWD)?
Yes, the Subaru Legacy 6 3.6R is All Wheel Drive (AWD).





