Subaru Legacy 7 2.4i Turbo CVT Specs
(2020 - ) Technical SpecificationsKey Specs
2393 cm3
264 PS / 194 kW
376 Nm
8.7 L/100 km
32 MPG UK
|
|
| Generation : | Legacy (BW, BT) |
| Body : | Sedan |
| Num. of Doors : | 4 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Boxer 4 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | direct injection |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 146 cu-in / 2393 cm3 |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Horsepower : |
260 HP / 264 PS / 194 kW @ 5600 rpm |
| Maximum torque : |
277 lb-ft / 376 Nm @ 2000 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | AWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
8 speed Auto CVT
Transmission Relations
1st Gear Ratio: 7th Gear Ratio: 8th Gear Ratio: Final Drive Ratio: 3.90 |
|
|
| Fuel Consumption - Economy - Combined: |
27 MPG 8.7 L/100 km 32 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Highway: |
32 MPG 7.4 L/100 km 38 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - City: |
24 MPG 9.8 L/100 km 29 MPG UK |
| Range : | 507 miles / 816 km |
| Fuel Tank Capacity : |
18.8 gallons 71 L 15.6 UK gallons |
|
|
| Top Speed : | - Mph / - km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | - s |
|
|
| Wheelbase : | 108.31 inches / 275.1 cm |
| Length : | 190.59 inches / 484.1 cm |
| Width : | 72.4 inches / 183.9 cm |
| Height : | 59.09 inches / 150.1 cm |
| Front Axle : | 62.2 inches / 158 cm |
| Rear Axle : | 63.39 inches / 161 cm |
| Ground clearance : | 5.91 inches / 15 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 3779 lbs / 1714 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 6.5 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 15.1 cu-ft / 428 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (12.4 inches / 315 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (11.81 inches / 300 mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 225/50 R18 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 225/50 R18 | ||
| Front Wheels Width : | 7.5" | ||
| Rear Wheels Width : | 7.5" | ||
| Turning circle : | 39.4 feet / 12 m | ||
| Front Suspension : | Strut | ||
| Rear Suspension : | Double Wishbone | ||
How many horsepower (hp) does a 2020 Subaru Legacy 7 2.4i Turbo CVT have?
The 2020 Subaru Legacy 7 2.4i Turbo CVT has 264 PS / 260 bhp / 194 kW.
How much does a Subaru Legacy 7 2.4i Turbo CVT weighs?
The Subaru Legacy 7 2.4i Turbo CVT weighs 1714 Kg / 3779 lbs.
What is the Subaru Legacy 7 2.4i Turbo CVT gas mileage?
The Subaru Legacy 7 2.4i Turbo CVT gas mileage is Highway 32 MPG / 7.4 L/100 km / 38 MPG UK / City 24 MPG / 9.8 L/100 km / 29 MPG UK.
What engine is in Subaru Legacy 7 2.4i Turbo CVT?
The Subaru Legacy 7 2.4i Turbo CVT has a Boxer 4, Petrol engine with 2393 cm3 / 146 cu-in capacity.
What are the dimensions of the Subaru Legacy 7 2.4i Turbo CVT?
The Subaru Legacy 7 2.4i Turbo CVT is 190.59 inches / 484.1 cm long, 72.4 inches / 183.9 cm wide, and 59.09 inches / 150.1 cm tall, with a wheelbase of 108.31 inches / 275.1 cm.
How much cargo space does a Subaru Legacy 7 2.4i Turbo CVT have?
The Subaru Legacy 7 2.4i Turbo CVT offers 15.1 cu-ft / 428 L of trunk space.


-15.jpg)





