Land Rover Range Rover Sport 2018 D300 Auto Specs
(2020 - 2022) - Technical Specifications for Years 2020, 2021, 2022Key Specs
2997 cm3
300 PS / 221 kW
650 Nm
209 km/h
8.3 L/100 km
34 MPG UK
|
|
| Generation : | L494 - 2018 Facelift |
| Body : | SUV |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 6 |
| Engine Code : | DT306 |
| Fuel type : | Mild Diesel |
| Fuel System : | Common Rail |
| Lubrication : |
See oil information Land Rover Range Rover Sport 2018 D300 Auto Oil Specifications - Engine oil All Weather: 0w30 API/ACEA: ACEA C2 Engine oil capacity (with filter): 8.8 L |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 182.9 cu-in / 2997 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.27 x 3.63 inches 83.0 x 92.3 mm |
| Number of valves : | 24 Valves |
| Aspiration : | Bi-Turbo |
| Compression Ratio : | 15.5 |
| Horsepower : |
296 HP / 300 PS / 221 kW @ 4000 rpm |
| Maximum torque : |
479 lb-ft / 650 Nm @ 1500-2500 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | AWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
8 speed Automatic
|
|
|
| Total System Power : | 296 HP / 300 PS / 221 kW |
| Total System Torque : | 479 lb-ft / 650 Nm |
|
|
| Fuel Consumption - Economy - Combined WLTP: |
28 MPG 8.3 L/100 km 34 MPG UK |
| Range (WLTP): | 644 miles / 1036 km |
| Fuel Tank Capacity : |
22.7 gallons 86 L 18.9 UK gallons |
| AdBlue Tank : |
4.8 gallons 18 L 4 UK gallons |
| CO2 emissions WLTP : | 218 g/km (Land Rover) |
| Emission standard : | Euro 6d - WLTP |
| Catalytic converter : | Particle Filter (with SCR cat.) |
|
|
| Top Speed : | 130 Mph / 209 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 7.3 s |
|
|
| Wheelbase : | 115.08 inches / 292.3 cm |
| Length : | 192.09 inches / 487.9 cm |
| Width : | 78.07 inches / 198.3 cm |
| Width with mirrors : | 87.4 inches / 222.0 cm |
| Height : | 70.98 inches / 180.3 cm |
| Front Axle : | 66.65 inches / 169.3 cm |
| Rear Axle : | 66.38 inches / 168.6 cm |
| Ground clearance : | 10.94 inches / 27.8 cm |
| Approach angle (deg) : | 33.0° |
| Breakover (Rampover) angle (deg) : | 25.7° |
| Departure angle (deg) : | 31.0° |
| Max. Towing Capacity Weight : | 7716 lbs / 3500 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | 0.35 |
| Curb Weight : | 5022 lbs / 2278 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 7.6 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 7 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 27.5 cu-ft / 780 L |
| Trunk / Boot First Row : | 59.5 cu-ft / 1686 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (14.29 inches / 363 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (13.78 inches / 350 mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 235/65 R19 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 235/65 R19 | ||
| Turning circle : | 41 feet / 12.5 m | ||
| Front Suspension : | Multi-link. Pneumatic. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Multi-link. Pneumatic. Anti-roll bar. | ||
How fast is a Land Rover Range Rover Sport 2018 D300 Auto?
The Land Rover Range Rover Sport 2018 D300 Auto can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 7.3 seconds and has a top speed of 209 km/h / 130 mph.
How many horsepower (hp) does a 2020 Land Rover Range Rover Sport 2018 D300 Auto have?
The 2020 Land Rover Range Rover Sport 2018 D300 Auto has 300 PS / 296 bhp / 221 kW.
How much does a Land Rover Range Rover Sport 2018 D300 Auto weighs?
The Land Rover Range Rover Sport 2018 D300 Auto weighs 2278 Kg / 5022 lbs.
What is the Land Rover Range Rover Sport 2018 D300 Auto gas mileage?
The Land Rover Range Rover Sport 2018 D300 Auto gas mileage is 28 MPG / 8.3 L/100 km / 34 MPG UK Combined WLTP.
What engine is in Land Rover Range Rover Sport 2018 D300 Auto?
The Land Rover Range Rover Sport 2018 D300 Auto has a Inline 6, Diesel engine with 2997 cm3 / 182.9 cu-in capacity.


-29.jpg)







