Land Rover Range Rover Sport 2018 SVR Auto Specs
(2018 - 2019) - Technical Specifications for Years 2018, 2019
|
|
| Generation : | L494 - 2018 Facelift |
| Body : | SUV |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | V 8 |
| Engine Code : | 508PS |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | Injection |
| Lubrication : |
See oil information Land Rover Range Rover Sport 2018 SVR Auto Oil Specifications - Engine oil All Weather: 5W20 OEM: STJLR.03.5004 Engine oil capacity (with filter): 8.0 L |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 305.1 cu-in / 4999 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.64 x 3.66 inches 92.5 x 93 mm |
| Number of valves : | 32 Valves |
| Aspiration : | Supercharger |
| Compression Ratio : | 9.5 |
| Horsepower : |
567 HP / 575 PS / 423 kW @ 6000-6500 rpm |
| Maximum torque : |
516 lb-ft / 700 Nm @ 3500-5000 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | AWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
8 speed Automatic
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - Combined NEDC : |
18 MPG 12.8 L/100 km 22 MPG UK |
| Range : | 505 miles / 812 km |
| Fuel Tank Capacity : |
27.5 gallons 104 L 22.9 UK gallons |
| CO2 emissions : | 309 g/km (Land Rover) |
| Emission standard : | Euro 6d-TEMP (WLTP) |
| Catalytic converter : | Particle Filter |
|
|
| Top Speed : | 174 Mph / 280 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 4.5 s |
|
|
| Wheelbase : | 115.08 inches / 292.3 cm |
| Length : | 191.81 inches / 487.2 cm |
| Width : | 78.07 inches / 198.3 cm |
| Width with mirrors : | 87.4 inches / 222.0 cm |
| Height : | 70.98 inches / 180.3 cm |
| Front Axle : | 66.65 inches / 169.3 cm |
| Rear Axle : | 66.38 inches / 168.6 cm |
| Ground clearance : | 10.94 inches / 27.8 cm |
| Approach angle (deg) : | 29.2° |
| Breakover (Rampover) angle (deg) : | 26.9° |
| Departure angle (deg) : | 28.0° |
| Max. Towing Capacity Weight : | 6614 lbs / 3000 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | 0.35 |
| Curb Weight : | 5093 lbs / 2310 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 4 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 27.5 cu-ft / 780 L |
| Trunk / Boot First Row : | 59.5 cu-ft / 1686 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (14.96 inches / 380 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (14.37 inches / 365 mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 275/45 R21 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 275/45 R21 | ||
| Turning circle : | 41 feet / 12.5 m | ||
| Front Suspension : | Multi-link. Pneumatic. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Multi-link. Pneumatic. Anti-roll bar. | ||
How fast is a Land Rover Range Rover Sport 2018 SVR Auto?
The Land Rover Range Rover Sport 2018 SVR Auto can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 4.5 seconds and has a top speed of 280 km/h / 174 mph.
How many horsepower (hp) does a 2018 Land Rover Range Rover Sport 2018 SVR Auto have?
The 2018 Land Rover Range Rover Sport 2018 SVR Auto has 575 PS / 567 bhp / 423 kW.
How much does a Land Rover Range Rover Sport 2018 SVR Auto weighs?
The Land Rover Range Rover Sport 2018 SVR Auto weighs 2310 Kg / 5093 lbs.
What is the Land Rover Range Rover Sport 2018 SVR Auto gas mileage?
The Land Rover Range Rover Sport 2018 SVR Auto gas mileage is Combined NEDC 18 MPG / 12.8 L/100 km / 22 MPG UK.
What engine is in Land Rover Range Rover Sport 2018 SVR Auto?
The Land Rover Range Rover Sport 2018 SVR Auto has a V 8, Petrol engine with 4999 cm3 / 305.1 cu-in capacity.









