Fiat Uno 70 Specs
(1983 - 1989) - Technical Specifications for Years 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989Key Specs
1301 cm3
68 PS / 50 kW
103 Nm
165 km/h
6.6 L/100 km
43 MPG UK
|
|
| Generation : | Uno 1 |
| Body : | Hatchback |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | 138.B2.000 |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | One barrel Solex or Solex Carburetor |
| Lubrication : |
See oil information Fiat Uno 70 Oil Specifications - Engine oil All Weather: 10W40,15W40 Engine oil capacity (with filter): 4.1 L |
| Engine Cooling : | Water |
| Engine Cooling - Capacity : | 6.34 quarts / 6.0 L |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 79.4 cu-in / 1301 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.4 x 2.19 inches 86.4 x 55.5 mm |
| Number of valves : | 8 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 9.1 |
| Horsepower : |
67 HP / 68 PS / 50 kW @ 5700 rpm |
| Maximum torque : |
75 lb-ft / 103 Nm @ 3000 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
5 speed Manual
Transmission Relations
Gearbox oil Gearbox oil type: 75W90 Gearbox oil capacity: 2.4 L |
|
|
| Fuel Consumption - Economy - Combined: |
36 MPG 6.6 L/100 km 43 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Open road: |
47 MPG 5 L/100 km 56 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Highway: |
36 MPG 6.5 L/100 km 43 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - City: |
29 MPG 8.2 L/100 km 34 MPG UK |
| Range : | 395 miles / 636 km |
| Fuel Tank Capacity : |
11.1 gallons 42 L 9.2 UK gallons |
| Catalytic converter : | No |
|
|
| Top Speed : | 103 Mph / 165 km/h |
| Acceleration 0 to 60 mph (0 to 96 Km/h) : | 11.3 s |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 11.5 s |
|
|
| Wheelbase : | 92.99 inches / 236.2 cm |
| Length : | 143.46 inches / 364.4 cm |
| Width : | 61.22 inches / 155.5 cm |
| Height : | 56.38 inches / 143.2 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 1720 lbs / 780 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 11.5 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 9.6 cu-ft / 271 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Drums (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 155/70 R13 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 155/70 R13 | ||
| Turning circle : | 32.2 feet / 9.8 m | ||
| Front Suspension : | MacPherson struts. | ||
| Rear Suspension : | Trailing arm. | ||
How fast is a Fiat Uno 70?
The Fiat Uno 70 can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 11.5 seconds and 0 to 96 km/h (0 to 60 mph) in 11.3 seconds, having a top speed of 165 km/h / 103 mph.
How many horsepower (hp) does a 1983 Fiat Uno 70 have?
The 1983 Fiat Uno 70 has 68 PS / 67 bhp / 50 kW.
How much does a Fiat Uno 70 weighs?
The Fiat Uno 70 weighs 780 Kg / 1720 lbs.
What is the Fiat Uno 70 gas mileage?
The Fiat Uno 70 gas mileage is Open road 47 MPG / 5 L/100 km / 56 MPG UK / Highway 36 MPG / 6.5 L/100 km / 43 MPG UK / City 29 MPG / 8.2 L/100 km / 34 MPG UK.
What engine is in Fiat Uno 70?
The Fiat Uno 70 has a Inline 4, Petrol engine with 1301 cm3 / 79.4 cu-in capacity.





