BMW E92 3 Series Coupe 330d Specs
(2008 - 2010) - Technical Specifications for Years 2008, 2009, 2010
|
|
| Generation : | E90 |
| Body : | Coupé |
| Num. of Doors : | 2 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 6 |
| Engine Code : | N57D30OL |
| Fuel type : | Diesel |
| Fuel System : | common rail direct diesel injection |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 182.6 cu-in / 2993 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.31 x 3.54 inches 84.00 x 90.00 mm |
| Number of valves : | 24 Valves |
| Aspiration : | Turbo |
| Compression Ratio : | 17.00 |
| Horsepower : |
242 HP / 245 PS / 180 kW @ 4000 rpm |
| Maximum torque : |
383 lb-ft / 520 Nm @ 4000 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | RWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
6 speed Manual
Transmission Relations
Final Drive Ratio: 2.35 |
|
|
| Fuel Consumption - Economy - City NEDC : |
32 MPG 7.3 L/100 km 39 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Open road NEDC : |
49 MPG 4.8 L/100 km 59 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined NEDC : |
41 MPG 5.7 L/100 km 50 MPG UK |
| Range : | 665 miles / 1070 km |
| Fuel Tank Capacity : |
16.1 gallons 61 L 13.4 UK gallons |
| CO2 emissions : | 152.0 g/km (BMW) |
| Catalytic converter : | Y |
|
|
| Top Speed : | 155 Mph / 250 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 6.00 s |
|
|
| Wheelbase : | 108.66 inches / 276 cm |
| Length : | 180.31 inches / 458 cm |
| Width : | 70.16 inches / 178.2 cm |
| Height : | 54.92 inches / 139.5 cm |
| Front Axle : | 59.06 inches / 150.0 cm |
| Rear Axle : | 59.57 inches / 151.3 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | 0.280 |
| Curb Weight : | 3527 lbs / 1600 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 6.5 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 4 seats |
| Seat distribution : | 2+2 |
| Trunk / Boot capacity : | 15.5 cu-ft / 440 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (13.7 inches / 348 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (13.23 inches / 336 mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 225/45 R17 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 225/45 R17 | ||
| Front Wheels Width : | 8" | ||
| Rear Wheels Width : | 8" | ||
| Steering : | Rack and pinion. PAS - | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Multi-link. Coil Springs. Anti-roll bar | ||
What engine is in BMW E92 3 Series Coupe 330d?
The BMW E92 3 Series Coupe 330d has a Inline 6, Diesel engine with 2993 cm3 / 182.6 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2008 BMW E92 3 Series Coupe 330d have?
The 2008 BMW E92 3 Series Coupe 330d has 245 PS / 242 bhp / 180 kW.
How much does a BMW E92 3 Series Coupe 330d weighs?
The BMW E92 3 Series Coupe 330d weighs 1600 Kg / 3527 lbs.
What is the top speed of a BMW E92 3 Series Coupe 330d?
The BMW E92 3 Series Coupe 330d top speed is 250 Km/h / 155 mph.
Is BMW E92 3 Series Coupe 330d All Wheel Drive (AWD)?
No, the BMW E92 3 Series Coupe 330d is not All Wheel Drive (AWD). It's Rear Wheel Drive (RWD).
How fast is a BMW E92 3 Series Coupe 330d?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 6.00 seconds and has a top speed of 155 mph.
The BMW E92 3 Series Coupe 330d has a Inline 6, Diesel engine with 2993 cm3 / 182.6 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2008 BMW E92 3 Series Coupe 330d have?
The 2008 BMW E92 3 Series Coupe 330d has 245 PS / 242 bhp / 180 kW.
How much does a BMW E92 3 Series Coupe 330d weighs?
The BMW E92 3 Series Coupe 330d weighs 1600 Kg / 3527 lbs.
What is the top speed of a BMW E92 3 Series Coupe 330d?
The BMW E92 3 Series Coupe 330d top speed is 250 Km/h / 155 mph.
Is BMW E92 3 Series Coupe 330d All Wheel Drive (AWD)?
No, the BMW E92 3 Series Coupe 330d is not All Wheel Drive (AWD). It's Rear Wheel Drive (RWD).
How fast is a BMW E92 3 Series Coupe 330d?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 6.00 seconds and has a top speed of 155 mph.







