Infiniti Q30 2.2d Sport 7DCT Specs
(2016 - ) Technical Specifications
|
|
| Body : | TT |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Diesel |
| Fuel System : | Direct Injection. |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 130.8 cu-in / 2143 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.27 x 3.9 inches 83.0 x 99.0 mm |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | Turbo (TGV) + Intercooler |
| Compression Ratio : | 16.2 |
| Horsepower : |
168 HP / 170 PS / 125 kW @ 3400-4000 rpm |
| Maximum torque : |
258 lb-ft / 350 Nm @ 1400-3400 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
7 speed Automatic
Transmission Relations
1st Gear Ratio: 2nd Gear Ratio: 3rd Gear Ratio: 4th Gear Ratio: 5th Gear Ratio: 6th Gear Ratio: 7th Gear Ratio: |
|
|
| Fuel Consumption - Economy - City NEDC : |
46 MPG 5.1 L/100 km 55 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Open road NEDC : |
62 MPG 3.8 L/100 km 74 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined NEDC : |
56 MPG 4.2 L/100 km 67 MPG UK |
| Range : | 740 miles / 1190 km |
| Fuel Tank Capacity : |
13.2 gallons 50 L 11 UK gallons |
| CO2 emissions : | 110 g/km (Infiniti) |
| Emission standard : | Euro VI |
|
|
| Top Speed : | 137 Mph / 220 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 8.3 s |
|
|
| Wheelbase : | 106.3 inches / 270.0 cm |
| Length : | 174.21 inches / 442.5 cm |
| Width : | 71.06 inches / 180.5 cm |
| Height : | 58.07 inches / 147.5 cm |
| Front Axle : | 61.54 inches / 156.3 cm |
| Rear Axle : | 61.69 inches / 156.7 cm |
| Ground clearance : | 8.27 inches / 21.0 cm |
| Approach angle (deg) : | 15.8° |
| Breakover (Rampover) angle (deg) : | 18.0° |
| Departure angle (deg) : | 28.1° |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 3355 lbs / 1522 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 9 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Seat distribution : | 2+3 |
| Trunk / Boot capacity : | 13 cu-ft / 368 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (12.6 inches / 320 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (11.61 inches / 295 mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 235/45 R19 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 235/45 R19 | ||
| Steering : | Rack and pinion Electric | ||
| Steering wheel lock-to-lock : | 2.5 turns | ||
| Steering ratio : | 14.4 | ||
| Front Suspension : | MacPherson struts. Coil springs. | ||
| Rear Suspension : | Coil Springs. | ||
How fast is a Infiniti Q30 2.2d Sport 7DCT?
The Infiniti Q30 2.2d Sport 7DCT can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 8.3 seconds and 0 to 96 km/h (0 to 60 mph) in - seconds, having a top speed of 220 km/h / 137 mph.
How many horsepower (hp) does a 2016 Infiniti Q30 2.2d Sport 7DCT have?
The 2016 Infiniti Q30 2.2d Sport 7DCT has 170 PS / 168 bhp / 125 kW.
How much does a Infiniti Q30 2.2d Sport 7DCT weighs?
The Infiniti Q30 2.2d Sport 7DCT weighs 1522 Kg / 3355 lbs.
What is the Infiniti Q30 2.2d Sport 7DCT gas mileage?
The Infiniti Q30 2.2d Sport 7DCT gas mileage is City NEDC 46 MPG / 5.1 L/100 km / 55 MPG UK / Open road NEDC 62 MPG / 3.8 L/100 km / 74 MPG UK / Combined NEDC 56 MPG / 4.2 L/100 km / 67 MPG UK.
What engine is in Infiniti Q30 2.2d Sport 7DCT?
The Infiniti Q30 2.2d Sport 7DCT has a Inline 4, Diesel engine with 2143 cm3 / 130.8 cu-in capacity.





-Avant-2.jpg)



