Alpine A290 GT Specs
(2024 - ) - Technical Specifications for Years 2024, 2025, 2026
|
|
| Body : | Hatchback |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine Type : | Electric |
| Total electric power : | 175 HP / 177 PS / 130 kW |
| Total electric torque : | 210 lb-ft / 285 Nm |
| Number of electric engines: | 1 |
| Electric engine 1 type: | SSM - Separately Excited Synchronous Motor |
| Front Axle Electric Engine Power: | 175 HP / 177 PS / 130 kW |
| Front Axle Electric Engine Torque: | 210 lb-ft / 285 Nm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
1 speed Reduction Gear
|
|
|||||||||||||||||||||
| Range (WLTP): | 236 miles / 379 km | ||||||||||||||||||||
| Average energy consumption WLTP: | 3.91 miles/ kWh (15.9 kWh / 100 km) | ||||||||||||||||||||
| Battery type : | Lithium-NMC Lithium nickel manganese cobalt | ||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||
| Battery capacity : | 52 kWh | ||||||||||||||||||||
| Net battery capacity : | - kWh | ||||||||||||||||||||
| Catalytic converter : | Y | ||||||||||||||||||||
|
|
| Top Speed : | 99 Mph / 160 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 7.4 s |
|
|
| Wheelbase : | 99.76 inches / 253.4 cm |
| Length : | 157.36 inches / 399.7 cm |
| Width : | 71.77 inches / 182.3 cm |
| Width with mirrors : | 79.53 inches / 202.0 cm |
| Height : | 59.53 inches / 151.2 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 3426 lbs / 1554 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 8.8 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 11.5 cu-ft / 326 L |
| Trunk / Boot First Row : | 39.1 cu-ft / 1106 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (12.6 inches / 320 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (11.34 inches / 288 mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 225/40 R19 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 225/40 R19 | ||
| Turning circle : | 33.5 feet / 10.2 m | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Multi-link. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
How fast is a Alpine A290 GT?
The Alpine A290 GT can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 7.4 seconds and 0 to 96 km/h (0 to 60 mph) in - seconds, having a top speed of 160 km/h / 99 mph.
How many horsepower (hp) does a 2024 Alpine A290 GT have?
The 2024 Alpine A290 GT has 177 PS / 175 bhp / 130 kW.
How much does a Alpine A290 GT weighs?
The Alpine A290 GT weighs 1554 Kg / 3426 lbs.
What is the Alpine A290 GT electric range?
The electric range of Alpine A290 GT is 379 Km / 236 miles WLTP
What engine is in Alpine A290 GT?
The Alpine A290 GT has 1 electric engine(s) SSM - Separately Excited Synchronous Motor.
What are the dimensions of the Alpine A290 GT?
The Alpine A290 GT is 157.36 inches / 399.7 cm long, 71.77 inches / 182.3 cm wide, and 59.53 inches / 151.2 cm tall, with a wheelbase of 99.76 inches / 253.4 cm.
How much cargo space does a Alpine A290 GT have?
The Alpine A290 GT offers 11.5 cu-ft / 326 L of trunk space, which expands to 39.1 cu-ft / 1106 L when the rear seats are folded.









