Renault Ellypse Concept Specs
(2002 - ) Technical SpecificationsKey Specs
1200 cm3
99 PS / 73 kW
200 Nm
3.2 L/100 km
88 MPG UK
|
|
| Body : | Hatchback |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Diesel |
| Fuel System : | common rail direct diesel injection |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine displacement : | 73.2 cu-in / 1200 cm3 |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | Turbo |
| Horsepower : |
98 HP / 99 PS / 73 kW @ - rpm |
| Maximum torque : |
147 lb-ft / 200 Nm @ - rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
5 speed Automatic
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - Combined: |
74 MPG 3.2 L/100 km 88 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined NEDC : |
74 MPG 3.2 L/100 km 88 MPG UK |
| CO2 emissions : | 85.0 g/km (Renault) |
| Catalytic converter : | Y |
|
|
| Top Speed : | - Mph / - km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | - s |
|
|
| Wheelbase : | 102.76 inches / 261 cm |
| Length : | 154.72 inches / 393 cm |
| Width : | 69.69 inches / 177 cm |
| Height : | 59.84 inches / 152 cm |
| Front Axle : | 62.8 inches / 159.5 cm |
| Rear Axle : | 62.8 inches / 159.5 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 2161 lbs / 980 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 9.9 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 4 seats |
| Seat distribution : | 2+2 |
| Trunk / Boot capacity : | - |
|
|
| Front Tyres - Rims dimensions : | -/- R- |
| Rear Tyres - Rims dimensions : | -/- R- |
How many horsepower (hp) does a 2002 Renault Ellypse Concept have?
The 2002 Renault Ellypse Concept has 99 PS / 98 bhp / 73 kW.
How much does a Renault Ellypse Concept weighs?
The Renault Ellypse Concept weighs 980 Kg / 2161 lbs.
What is the Renault Ellypse Concept gas mileage?
The Renault Ellypse Concept gas mileage is Combined NEDC 74 MPG / 3.2 L/100 km / 88 MPG UK.
What engine is in Renault Ellypse Concept?
The Renault Ellypse Concept has a Inline 4, Diesel engine with 1200 cm3 / 73.2 cu-in capacity.
What are the dimensions of the Renault Ellypse Concept?
The Renault Ellypse Concept is 154.72 inches / 393 cm long, 69.69 inches / 177 cm wide, and 59.84 inches / 152 cm tall, with a wheelbase of 102.76 inches / 261 cm.










