AMC Spirit Liftback 2.5L Limited Specs
(1979 - 1980) - Technical Specifications for Years 1979, 1980
|
|
| Generation : | Spirit - 1979 New Model |
| Body : | Coupé |
| Num. of Doors : | 3 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | GM Pontiac 2.5L |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | Carburetor |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 150.8 cu-in / 2471 cm3 |
| Bore x Stroke : |
4 x 3 inches 101.6 x 76.2 mm |
| Number of valves : | 8 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 8.25 |
| Horsepower : |
82 HP / 83 PS / 61 kW @ 4000 rpm |
| Maximum torque : |
128 lb-ft / 174 Nm @ 2400 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | RWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
4 speed Manual
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - EPA Highway ( - 2008): |
30 MPG 36 MPG UK 7.8 L/100 km |
| Fuel Consumption - Economy - EPA City ( - 2008): |
22 MPG 26 MPG UK 10.7 L/100 km |
| Fuel Consumption - Economy - EPA Combined ( - 2008): |
25 MPG 30 MPG UK 9.4 L/100 km |
| Range (EPA): | 522 miles / 840 km |
| Fuel Tank Capacity : |
20.9 gallons 79 L 17.4 UK gallons |
|
|
| Top Speed : | - Mph / - km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | - s |
|
|
| Wheelbase : | 95.98 inches / 243.8 cm |
| Length : | 167.2 inches / 424.7 cm |
| Width : | 71.89 inches / 182.6 cm |
| Height : | 51.5 inches / 130.8 cm |
| Front Axle : | 58.11 inches / 147.6 cm |
| Rear Axle : | 57.01 inches / 144.8 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 2745 lbs / 1245 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 15 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 25.5 cu-ft / 722 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Drums (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 195/75 R14 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 195/75 R14 | ||
| Front Suspension : | Independent strut type with steel coil springs andtelescoping shock absorber. Twin-ball-joint. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Live axle on leaf springs and telescoping shock absorbers. | ||
How many horsepower (hp) does a 1979 AMC Spirit Liftback 2.5L Limited have?
The 1979 AMC Spirit Liftback 2.5L Limited has 83 PS / 82 bhp / 61 kW.
How much does a AMC Spirit Liftback 2.5L Limited weighs?
The AMC Spirit Liftback 2.5L Limited weighs 1245 Kg / 2745 lbs.
What is the AMC Spirit Liftback 2.5L Limited gas mileage?
The AMC Spirit Liftback 2.5L Limited gas mileage is .
What engine is in AMC Spirit Liftback 2.5L Limited?
The AMC Spirit Liftback 2.5L Limited has a Inline 4, Petrol engine with 2471 cm3 / 150.8 cu-in capacity.
What are the dimensions of the AMC Spirit Liftback 2.5L Limited?
The AMC Spirit Liftback 2.5L Limited is 167.2 inches / 424.7 cm long, 71.89 inches / 182.6 cm wide, and 51.5 inches / 130.8 cm tall, with a wheelbase of 95.98 inches / 243.8 cm.
How much cargo space does a AMC Spirit Liftback 2.5L Limited have?
The AMC Spirit Liftback 2.5L Limited offers 25.5 cu-ft / 722 L of trunk space.










