XPeng P7 Wing Edition AWD Specs
(2023 - ) - Technical Specifications for Years 2023, 2024, 2025, 2026
|
|
| Body : | Sedan |
| Num. of Doors : | 4 doors |
|
|
| Engine Type : | Electric |
| Total electric power : | 467 HP / 473 PS / 348 kW |
| Total electric torque : | 558 lb-ft / 757 Nm |
| Horsepower : | 467 HP / 473 PS / 348 kW |
| Maximum torque : | 558 lb-ft / 757 Nm |
| Number of electric engines: | 2 |
| Electric engine 1 type: | PSM - Permanent Magnet Synchronous Motor |
| Front Axle Electric Engine Power: | 194 HP / 197 PS / 145 kW |
| Electric engine 2 type: | PSM - Permanent Magnet Synchronous Motor |
| Rear Axle Electric Engine Power: | 272 HP / 276 PS / 203 kW |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | AWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
1 speed Reduction Gear
|
|
|||||||||||||
| Range (WLTP): | 314 miles / 505 km | ||||||||||||
| Average energy consumption WLTP: | 3.24 miles/ kWh (19.2 kWh / 100 km) | ||||||||||||
| Battery type : | Lithium-NMC Lithium nickel manganese cobalt | ||||||||||||
|
|||||||||||||
| Fast charge current : | 175.0 kW | ||||||||||||
| Battery capacity : | 86.2 kWh | ||||||||||||
| Net battery capacity : | 82.7 kWh | ||||||||||||
| CO2 emissions WLTP : | 0 g/km (XPeng) | ||||||||||||
|
|
| Top Speed : | 124 Mph / 200 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 3.9 s |
|
|
| Wheelbase : | 118.03 inches / 299.8 cm |
| Length : | 192.44 inches / 488.8 cm |
| Width : | 74.65 inches / 189.6 cm |
| Height : | 57.09 inches / 145.0 cm |
| Ground clearance : | 4.45 inches / 11.3 cm |
| Approach angle (deg) : | 14° |
| Departure angle (deg) : | 15° |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 4806 lbs / 2180 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 4.6 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 15.5 cu-ft / 440 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 245/45 R19 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 245/45 R19 | ||
| Turning circle : | 38.4 feet / 11.7 m | ||
| Front Suspension : | Double wishbone. Coil Springs. | ||
| Rear Suspension : | Multi-link. Coil Springs. | ||
How fast is a XPeng P7 Wing Edition AWD?
The XPeng P7 Wing Edition AWD can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 3.9 seconds and has a top speed of 200 km/h / 124 mph.
How many horsepower (hp) does a 2023 XPeng P7 Wing Edition AWD have?
The 2023 XPeng P7 Wing Edition AWD has 473 PS / 467 bhp / 348 kW.
How much does a XPeng P7 Wing Edition AWD weighs?
The XPeng P7 Wing Edition AWD weighs 2180 Kg / 4806 lbs.
What is the XPeng P7 Wing Edition AWD electric range?
The electric range of XPeng P7 Wing Edition AWD is 505 Km / 314 miles WLTP
What engine is in XPeng P7 Wing Edition AWD?
The XPeng P7 Wing Edition AWD has 2 electric engine(s) PSM - Permanent Magnet Synchronous MotorPSM - Permanent Magnet Synchronous Motor + PSM - Permanent Magnet Synchronous Motor.






-8323689687102d7f7f.jpg)

