Toyota Supra MK4 3.0i Turbo Specs
(1993 - 1997) - Technical Specifications for Years 1993, 1994, 1995, 1996, 1997Key Specs
Petrol
182.9 cu-in
2997 cm3
2997 cm3
Inline 6
326 HP
330 PS / 243 kW
330 PS / 243 kW
325 lb-ft
441 Nm
441 Nm
155 Mph
250 km/h
250 km/h
21 MPG
11 L/100 km
26 MPG UK
11 L/100 km
26 MPG UK
|
|
| Generation : | Supra A80 |
| Body : | Coupé |
| Num. of Doors : | 3 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 6 |
| Engine Code : | 2JZ-GTE |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | MPI - Toyota TCCS |
| Lubrication : |
Wet sump Engine oil capacity (with filter): 5 L |
| Engine Cooling : | Water |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 182.9 cu-in / 2997 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.39 x 3.39 inches 86.0 x 86.0 mm |
| Number of valves : | 24 Valves |
| Aspiration : | Twin-Turbo (CT20A) + Intercooler |
| Compression Ratio : | 8.5 |
| Horsepower : |
326 HP / 330 PS / 243 kW @ 5600 rpm |
| Maximum torque : |
325 lb-ft / 441 Nm @ 4800 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | RWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
6 speed Manual
Transmission Relations
1st Gear Ratio: 2nd Gear Ratio: 3rd Gear Ratio: 4th Gear Ratio: 5th Gear Ratio: 6th Gear Ratio: Final Drive Ratio: 3.267 |
|
|
| Fuel Consumption - Economy - Combined: |
21 MPG 11 L/100 km 26 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Open road: |
30 MPG 7.8 L/100 km 36 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Highway: |
23 MPG 10.3 L/100 km 27 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - City: |
16 MPG 15.1 L/100 km 19 MPG UK |
| Range : | 452 miles / 727 km |
| Fuel Tank Capacity : |
21.1 gallons 80 L 17.6 UK gallons |
| Catalytic converter : | Y |
|
|
| Top Speed : | 155 Mph / 250 km/h |
| Acceleration 0 to 60 mph (0 to 96 Km/h) : | 4.8 s |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 5.1 s |
|
|
| Wheelbase : | 100.39 inches / 255.0 cm |
| Length : | 177.76 inches / 451.5 cm |
| Width : | 71.26 inches / 181.0 cm |
| Height : | 50.2 inches / 127.5 cm |
| Front Axle : | 59.84 inches / 152.0 cm |
| Rear Axle : | 60.04 inches / 152.5 cm |
| Ground clearance : | 5.12 inches / 13.0 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | 0.33 |
| Curb Weight : | 3560 lbs / 1615 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 4.9 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 4 seats |
| Seat distribution : | 2+2 |
| Trunk / Boot capacity : | from 6.5 cu-ft / 185 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (12.72 inches / 323 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (12.76 inches / 324 mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 235/45 R17 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 255/40 R17 | ||
| Front Wheels Width : | 8.0" | ||
| Rear Wheels Width : | 9.5" | ||
| Steering : | Rack and pinion. PAS | ||
| Turning circle : | 35.4 feet / 10.8 m | ||
| Steering wheel lock-to-lock : | 3.0 turns | ||
| Front Suspension : | Independent. Double wishbone. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Multi-link. Coil Springs. Anti-roll bar | ||
What engine is in Toyota Supra MK4 3.0i Turbo?
The Toyota Supra MK4 3.0i Turbo has a Inline 6, Petrol engine with 2997 cm3 / 182.9 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 1993 Toyota Supra MK4 3.0i Turbo have?
The 1993 Toyota Supra MK4 3.0i Turbo has 330 PS / 326 bhp / 243 kW.
How much does a Toyota Supra MK4 3.0i Turbo weighs?
The Toyota Supra MK4 3.0i Turbo weighs 1615 Kg / 3560 lbs.
What is the top speed of a Toyota Supra MK4 3.0i Turbo?
The Toyota Supra MK4 3.0i Turbo top speed is 250 Km/h / 155 mph.
Is Toyota Supra MK4 3.0i Turbo All Wheel Drive (AWD)?
No, the Toyota Supra MK4 3.0i Turbo is not All Wheel Drive (AWD). It's Rear Wheel Drive (RWD).
How fast is a Toyota Supra MK4 3.0i Turbo?
The Toyota Supra MK4 3.0i Turbo can reach 0 to 60 mph in 4.8 seconds and has a top speed of 155 mph.
The Toyota Supra MK4 3.0i Turbo has a Inline 6, Petrol engine with 2997 cm3 / 182.9 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 1993 Toyota Supra MK4 3.0i Turbo have?
The 1993 Toyota Supra MK4 3.0i Turbo has 330 PS / 326 bhp / 243 kW.
How much does a Toyota Supra MK4 3.0i Turbo weighs?
The Toyota Supra MK4 3.0i Turbo weighs 1615 Kg / 3560 lbs.
What is the top speed of a Toyota Supra MK4 3.0i Turbo?
The Toyota Supra MK4 3.0i Turbo top speed is 250 Km/h / 155 mph.
Is Toyota Supra MK4 3.0i Turbo All Wheel Drive (AWD)?
No, the Toyota Supra MK4 3.0i Turbo is not All Wheel Drive (AWD). It's Rear Wheel Drive (RWD).
How fast is a Toyota Supra MK4 3.0i Turbo?
The Toyota Supra MK4 3.0i Turbo can reach 0 to 60 mph in 4.8 seconds and has a top speed of 155 mph.






