Lotus Esprit S4 V8 Specs
(1997 - 2002) - Technical Specifications for Years 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002
|
|
| Generation : | Esprit S4 - 1994 Update |
| Body : | - |
| Num. of Doors : | 2 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | V 8 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | MPI |
| Engine Position : | Mid-engine |
| Engine displacement : | 213.9 cu-in / 3506 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.27 x 3.19 inches 83.0 x 81.0 mm |
| Number of valves : | 32 Valves |
| Aspiration : | Turbo + Intercooler |
| Compression Ratio : | 8.0 |
| Horsepower : |
349 HP / 354 PS / 260 kW @ 6500 rpm |
| Maximum torque : |
295 lb-ft / 400 Nm @ 4250 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | RWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
5 speed Manual
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - City NEDC : |
12 MPG 20 L/100 km 14 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Open road NEDC : |
25 MPG 9.3 L/100 km 30 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined NEDC : |
18 MPG 13.3 L/100 km 21 MPG UK |
| Range : | 341 miles / 548 km |
| Fuel Tank Capacity : |
19.3 gallons 73 L 16.1 UK gallons |
| CO2 emissions : | 318 g/km (Lotus) |
|
|
| Top Speed : | 175 Mph / 282 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 4.9 s |
|
|
| Wheelbase : | 95.28 inches / 242.0 cm |
| Length : | 172.05 inches / 437.0 cm |
| Width : | 74.02 inches / 188.0 cm |
| Height : | 45.28 inches / 115.0 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 3042 lbs / 1380 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 3.9 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 2 seats |
| Trunk / Boot capacity : | - |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 285/35 R18 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 285/35 R18 | ||
| Front Suspension : | Independent. Double wishbone. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Independent. Double wishbone. Anti-roll bar | ||
How fast is a Lotus Esprit S4 V8?
The Lotus Esprit S4 V8 can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 4.9 seconds and has a top speed of 282 km/h / 175 mph.
How many horsepower (hp) does a 1997 Lotus Esprit S4 V8 have?
The 1997 Lotus Esprit S4 V8 has 354 PS / 349 bhp / 260 kW.
How much does a Lotus Esprit S4 V8 weighs?
The Lotus Esprit S4 V8 weighs 1380 Kg / 3042 lbs.
What is the Lotus Esprit S4 V8 gas mileage?
The Lotus Esprit S4 V8 gas mileage is City NEDC 12 MPG / 20 L/100 km / 14 MPG UK / Open road NEDC 25 MPG / 9.3 L/100 km / 30 MPG UK / Combined NEDC 18 MPG / 13.3 L/100 km / 21 MPG UK.
What engine is in Lotus Esprit S4 V8?
The Lotus Esprit S4 V8 has a V 8, Petrol engine with 3506 cm3 / 213.9 cu-in capacity.









