Lotus Esprit S4 V8 GT Specs
(1997 - 2002) - Technical Specifications for Years 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002
|
|
| Generation : | Esprit S4 - 1994 Update |
| Body : | - |
| Num. of Doors : | 2 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | V 8 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | MPI |
| Engine Position : | Mid-engine |
| Engine displacement : | 213.9 cu-in / 3506 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.27 x 3.19 inches 83.0 x 81.0 mm |
| Number of valves : | 32 Valves |
| Aspiration : | Turbo + Intercooler |
| Compression Ratio : | 8.0 |
| Horsepower : |
349 HP / 354 PS / 260 kW @ 6500 rpm |
| Maximum torque : |
295 lb-ft / 400 Nm @ 4250 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | RWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
5 speed Manual
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - City NEDC : |
12 MPG 20 L/100 km 14 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Open road NEDC : |
25 MPG 9.3 L/100 km 30 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined NEDC : |
18 MPG 13.3 L/100 km 21 MPG UK |
| Range : | 341 miles / 548 km |
| Fuel Tank Capacity : |
19.3 gallons 73 L 16.1 UK gallons |
| CO2 emissions : | 318 g/km (Lotus) |
|
|
| Top Speed : | 170 Mph / 274 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 4.9 s |
|
|
| Wheelbase : | 95.28 inches / 242.0 cm |
| Length : | 172.05 inches / 437.0 cm |
| Width : | 74.02 inches / 188.0 cm |
| Height : | 45.28 inches / 115.0 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 2954 lbs / 1340 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 3.8 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 2 seats |
| Trunk / Boot capacity : | - |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 285/35 R18 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 285/35 R18 | ||
| Front Suspension : | Independent. Double wishbone. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Independent. Double wishbone. Anti-roll bar | ||
What engine is in Lotus Esprit S4 V8 GT?
The Lotus Esprit S4 V8 GT has a V 8, Petrol engine with 3506 cm3 / 213.9 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 1997 Lotus Esprit S4 V8 GT have?
The 1997 Lotus Esprit S4 V8 GT has 354 PS / 349 bhp / 260 kW.
How much does a Lotus Esprit S4 V8 GT weighs?
The Lotus Esprit S4 V8 GT weighs 1340 Kg / 2954 lbs.
What is the top speed of a Lotus Esprit S4 V8 GT?
The Lotus Esprit S4 V8 GT top speed is 274 Km/h / 170 mph.
Is Lotus Esprit S4 V8 GT All Wheel Drive (AWD)?
No, the Lotus Esprit S4 V8 GT is not All Wheel Drive (AWD). It's Rear Wheel Drive (RWD).
How fast is a Lotus Esprit S4 V8 GT?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 4.9 seconds and has a top speed of 170 mph.
The Lotus Esprit S4 V8 GT has a V 8, Petrol engine with 3506 cm3 / 213.9 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 1997 Lotus Esprit S4 V8 GT have?
The 1997 Lotus Esprit S4 V8 GT has 354 PS / 349 bhp / 260 kW.
How much does a Lotus Esprit S4 V8 GT weighs?
The Lotus Esprit S4 V8 GT weighs 1340 Kg / 2954 lbs.
What is the top speed of a Lotus Esprit S4 V8 GT?
The Lotus Esprit S4 V8 GT top speed is 274 Km/h / 170 mph.
Is Lotus Esprit S4 V8 GT All Wheel Drive (AWD)?
No, the Lotus Esprit S4 V8 GT is not All Wheel Drive (AWD). It's Rear Wheel Drive (RWD).
How fast is a Lotus Esprit S4 V8 GT?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 4.9 seconds and has a top speed of 170 mph.









