Citroen Berlingo I 1.6 HDI 90 Specs
(2006 - ) Technical Specifications
|
|
| Generation : | Berlingo 1 |
| Body : | - |
| Num. of Doors : | 4 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Diesel |
| Fuel System : | Common Rail |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 95.2 cu-in / 1560 cm3 |
| Bore x Stroke : |
2.95 x 3.48 inches 75.0 x 88.3 mm |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | Turbo + Intercooler |
| Compression Ratio : | 18.0 |
| Horsepower : |
89 HP / 90 PS / 66 kW @ 4000 rpm |
| Maximum torque : |
158 lb-ft / 215 Nm @ 1750 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
5 speed Manual
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - City NEDC : |
35 MPG 6.7 L/100 km 42 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Open road NEDC : |
50 MPG 4.7 L/100 km 60 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined NEDC : |
44 MPG 5.4 L/100 km 52 MPG UK |
| Range : | 690 miles / 1111 km |
| Fuel Tank Capacity : |
15.9 gallons 60 L 13.2 UK gallons |
| CO2 emissions : | 143 g/km (Citroen) |
Citroen Berlingo I 1.6 HDI 90 Safety Ratings |
|
| Euro NCAP |
Citroen Berlingo I 1.6 HDI 90
Euro NCAP Safety Rating
Adult: Pedestrian: Child: 4 of 5 2 of 5 3 of 5
Tested on: 2005
|
|
|
| Top Speed : | 99 Mph / 160 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 14.8 s |
|
|
| Wheelbase : | 105.91 inches / 269.0 cm |
| Length : | 162.99 inches / 414.0 cm |
| Width : | 67.72 inches / 172.0 cm |
| Height : | 71.26 inches / 181.0 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 2679 lbs / 1215 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 13.5 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | from 22 cu-ft / 624 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (10.47 inches / 266 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Drums (8.98 inches / 228 mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 185/65 R15 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 185/65 R15 | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | - | ||
How fast is a Citroen Berlingo I 1.6 HDI 90?
The Citroen Berlingo I 1.6 HDI 90 can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 14.8 seconds and has a top speed of 160 km/h / 99 mph.
How many horsepower (hp) does a 2006 Citroen Berlingo I 1.6 HDI 90 have?
The 2006 Citroen Berlingo I 1.6 HDI 90 has 90 PS / 89 bhp / 66 kW.
How much does a Citroen Berlingo I 1.6 HDI 90 weighs?
The Citroen Berlingo I 1.6 HDI 90 weighs 1215 Kg / 2679 lbs.
What is the Citroen Berlingo I 1.6 HDI 90 gas mileage?
The Citroen Berlingo I 1.6 HDI 90 gas mileage is City NEDC 35 MPG / 6.7 L/100 km / 42 MPG UK / Open road NEDC 50 MPG / 4.7 L/100 km / 60 MPG UK / Combined NEDC 44 MPG / 5.4 L/100 km / 52 MPG UK.
What engine is in Citroen Berlingo I 1.6 HDI 90?
The Citroen Berlingo I 1.6 HDI 90 has a Inline 4, Diesel engine with 1560 cm3 / 95.2 cu-in capacity.


