Peugeot 104 1.0 ZL Specs
(1979 - 1983) - Technical Specifications for Years 1979, 1980, 1981, 1982, 1983Key Specs
954 cm3
45 PS / 33 kW
62 Nm
128 km/h
7.6 L/100 km
37 MPG UK
|
|
| Body : | - |
| Num. of Doors : | 3 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | Carburetor |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 58.2 cu-in / 954 cm3 |
| Bore x Stroke : |
2.76 x 2.44 inches 70.0 x 62.0 mm |
| Number of valves : | 8 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 8.8 |
| Horsepower : |
44 HP / 45 PS / 33 kW @ 6000 rpm |
| Maximum torque : |
45 lb-ft / 62 Nm @ 3000 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
4 speed Manual
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - Combined: |
31 MPG 7.6 L/100 km 37 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Open road: |
41 MPG 5.8 L/100 km 49 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Highway: |
29 MPG 8 L/100 km 35 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - City: |
28 MPG 8.3 L/100 km 34 MPG UK |
| Range : | 327 miles / 526 km |
| Fuel Tank Capacity : |
10.6 gallons 40 L 8.8 UK gallons |
|
|
| Top Speed : | 80 Mph / 128 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 19.3 s |
|
|
| Wheelbase : | 87.8 inches / 223.0 cm |
| Length : | 132.68 inches / 337.0 cm |
| Width : | 59.84 inches / 152.0 cm |
| Height : | 59.84 inches / 152.0 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 1620 lbs / 735 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 16.3 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 5.5 cu-ft / 155 L |
|
|
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Discs (- inches / - mm) |
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Drums (- inches / - mm) |
| Front Tyres - Rims dimensions : | 135/70 R13 |
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 135/70 R13 |
How fast is a Peugeot 104 1.0 ZL?
The Peugeot 104 1.0 ZL can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 19.3 seconds and has a top speed of 128 km/h / 80 mph.
How many horsepower (hp) does a 1979 Peugeot 104 1.0 ZL have?
The 1979 Peugeot 104 1.0 ZL has 45 PS / 44 bhp / 33 kW.
How much does a Peugeot 104 1.0 ZL weighs?
The Peugeot 104 1.0 ZL weighs 735 Kg / 1620 lbs.
What is the Peugeot 104 1.0 ZL gas mileage?
The Peugeot 104 1.0 ZL gas mileage is Open road 41 MPG / 5.8 L/100 km / 49 MPG UK / Highway 29 MPG / 8 L/100 km / 35 MPG UK / City 28 MPG / 8.3 L/100 km / 34 MPG UK.
What engine is in Peugeot 104 1.0 ZL?
The Peugeot 104 1.0 ZL has a Inline 4, Petrol engine with 954 cm3 / 58.2 cu-in capacity.






-2.jpg)



