Mercedes Benz W461 300 GD Specs
(1982 - 1990) - Technical Specifications for Years 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990
|
|
| Generation : | W460 / W461 |
| Body : | - |
| Num. of Doors : | 3 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | - 5 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Diesel |
| Fuel System : | Injection Pump Bosch |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine displacement : | 182.9 cu-in / 2998 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.58 x 3.64 inches 90.9 x 92.4 mm |
| Number of valves : | 10 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 21.0 |
| Horsepower : |
87 HP / 88 PS / 65 kW @ 4400 rpm |
| Maximum torque : |
126 lb-ft / 172 Nm @ 2400 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | AWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
4 speed Manual
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - Open road: |
20 MPG 11.7 L/100 km 24 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - City: |
16 MPG 14.6 L/100 km 19 MPG UK |
| Fuel Tank Capacity : |
19.8 gallons 75 L 16.5 UK gallons |
|
|
| Top Speed : | 81 Mph / 130 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | - s |
|
|
| Wheelbase : | 94.49 inches / 240 cm |
| Length : | 155.31 inches / 394.5 cm |
| Width : | 66.93 inches / 170 cm |
| Height : | 77.76 inches / 197.5 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 4156 lbs / 1885 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 21.4 kg/hp |
|
|
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Discs (- inches / - mm) |
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Drums (- inches / - mm) |
| Front Tyres - Rims dimensions : | 215/- R16 |
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 215/- R16 |
What engine is in Mercedes Benz W461 300 GD?
The Mercedes Benz W461 300 GD has a 5, Diesel engine with 2998 cm3 / 182.9 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 1982 Mercedes Benz W461 300 GD have?
The 1982 Mercedes Benz W461 300 GD has 88 PS / 87 bhp / 65 kW.
How much does a Mercedes Benz W461 300 GD weighs?
The Mercedes Benz W461 300 GD weighs 1885 Kg / 4156 lbs.
What is the top speed of a Mercedes Benz W461 300 GD?
The Mercedes Benz W461 300 GD top speed is 130 Km/h / 81 mph.
Is Mercedes Benz W461 300 GD All Wheel Drive (AWD)?
Yes, the Mercedes Benz W461 300 GD is All Wheel Drive (AWD).
The Mercedes Benz W461 300 GD has a 5, Diesel engine with 2998 cm3 / 182.9 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 1982 Mercedes Benz W461 300 GD have?
The 1982 Mercedes Benz W461 300 GD has 88 PS / 87 bhp / 65 kW.
How much does a Mercedes Benz W461 300 GD weighs?
The Mercedes Benz W461 300 GD weighs 1885 Kg / 4156 lbs.
What is the top speed of a Mercedes Benz W461 300 GD?
The Mercedes Benz W461 300 GD top speed is 130 Km/h / 81 mph.
Is Mercedes Benz W461 300 GD All Wheel Drive (AWD)?
Yes, the Mercedes Benz W461 300 GD is All Wheel Drive (AWD).


-38e423c97ef3a68212.jpg)

-74feab5f1caece702e.jpg)
-76ab5da222c4cb57cc.jpg)

-2.jpg)