Lexus GS I 300 Specs
(1993 - 1997) - Technical Specifications for Years 1993, 1994, 1995, 1996, 1997Key Specs
2997 cm3
212 PS / 156 kW
275 Nm
230 km/h
10.4 L/100 km
27 MPG UK
|
|
| Generation : | GS 1 (S140) |
| Body : | - |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | V 6 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | MPI |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine displacement : | 182.9 cu-in / 2997 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.39 x 3.39 inches 86.0 x 86.0 mm |
| Number of valves : | 24 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 10.0 |
| Horsepower : |
209 HP / 212 PS / 156 kW @ 5800 rpm |
| Maximum torque : |
202 lb-ft / 275 Nm @ 4800 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | RWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
4 speed Automatic
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - Combined: |
23 MPG 10.4 L/100 km 27 MPG UK |
| Range : | 478 miles / 769 km |
| Fuel Tank Capacity : |
21.1 gallons 80 L 17.6 UK gallons |
|
|
| Top Speed : | 143 Mph / 230 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 8.8 s |
|
|
| Wheelbase : | 109.45 inches / 278.0 cm |
| Length : | 195.28 inches / 496.0 cm |
| Width : | 70.87 inches / 180.0 cm |
| Height : | 55.91 inches / 142.0 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 3693 lbs / 1675 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 7.9 kg/hp |
|
|
| Trunk / Boot capacity : | 14.3 cu-ft / 404 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 225/55 R16 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 225/55 R16 | ||
| Front Suspension : | Independent. Double wishbone. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Multi-link. Coil Springs. Anti-roll bar | ||
How fast is a Lexus GS I 300?
The Lexus GS I 300 can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 8.8 seconds and has a top speed of 230 km/h / 143 mph.
How many horsepower (hp) does a 1993 Lexus GS I 300 have?
The 1993 Lexus GS I 300 has 212 PS / 209 bhp / 156 kW.
How much does a Lexus GS I 300 weighs?
The Lexus GS I 300 weighs 1675 Kg / 3693 lbs.
What is the Lexus GS I 300 gas mileage?
The Lexus GS I 300 gas mileage is .
What engine is in Lexus GS I 300?
The Lexus GS I 300 has a V 6, Petrol engine with 2997 cm3 / 182.9 cu-in capacity.
What are the dimensions of the Lexus GS I 300?
The Lexus GS I 300 is 195.28 inches / 496.0 cm long, 70.87 inches / 180.0 cm wide, and 55.91 inches / 142.0 cm tall, with a wheelbase of 109.45 inches / 278.0 cm.
How much cargo space does a Lexus GS I 300 have?
The Lexus GS I 300 offers 14.3 cu-ft / 404 L of trunk space.



-2.jpg)

-2.jpg)
