Lexus ES 300h Specs
(2018 - 2019) - Technical Specifications for Years 2018, 2019Key Specs
Hybrid / Petrol
151.8 cu-in
2487 cm3
2487 cm3
Inline 4
215 HP
218 PS / 160 kW
218 PS / 160 kW
163 lb-ft
221 Nm
221 Nm
112 Mph
180 km/h
180 km/h
|
|
| Generation : | ES 7 (XZ10) - 2019 New Model |
| Body : | Sedan |
| Num. of Doors : | 4 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | Toyota A25A-FXS |
| Fuel type : | Hybrid / Petrol |
| Fuel System : | Direct Injection |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 151.8 cu-in / 2487 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.44 x 4.07 inches 87.4 x 103.4 mm |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 14.0 |
| Horsepower : |
176 HP / 178 PS / 131 kW @ 5700 rpm |
| Maximum torque : |
163 lb-ft / 221 Nm @ 3600-5200 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
1 speed Auto CVT
|
|
|
| Total System Power : | 215 HP / 218 PS / 160 kW |
| Total System Torque : | 163 lb-ft / 221 Nm |
| Total electric power : | 39 HP / 40 PS / 29 kW |
| Number of electric engines: | 1 |
| Electric engine type: | PSM - Permanent Magnet Synchronous Motor |
| Electric Engine Power: | 39 HP / 40 PS / 29 kW |
|
|
| Fuel Consumption - Economy - City NEDC : |
48 MPG 4.9 L/100 km 58 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Open road NEDC : |
55 MPG 4.3 L/100 km 66 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined NEDC : |
53 MPG 4.4 L/100 km 64 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - EPA Highway (2008 - ): |
45 MPG 54 MPG UK 5.2 L/100 km |
| Fuel Consumption - Economy - EPA City (2008 - ): |
44 MPG 53 MPG UK 5.3 L/100 km |
| Fuel Consumption - Economy - EPA Combined (2008 - ): |
44 MPG 53 MPG UK 5.3 L/100 km |
| Range : | 706 miles / 1136 km |
| Range (EPA): | 586 miles / 943 km |
| Fuel Tank Capacity : |
13.2 gallons 50 L 11 UK gallons |
|
|
| Battery type : | NiMH - Nickel–metal hydride |
| Battery voltage : | 245 V |
| Battery capacity : | 1.3 kWh |
| Net battery capacity : | - kWh |
| CO2 emissions : | 100 g/km (Lexus) |
| CO2 emissions WLTP : | - g/km (Lexus) |
| Emission standard : | SULEV30 |
| Catalytic converter : | Y |
|
|
| Top Speed : | 112 Mph / 180 km/h |
| Acceleration 0 to 60 mph (0 to 96 Km/h) : | 8.1 s |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 8.9 s |
|
|
| Wheelbase : | 112.99 inches / 287 cm |
| Length : | 195.91 inches / 497.6 cm |
| Width : | 73.39 inches / 186.4 cm |
| Height : | 56.89 inches / 144.5 cm |
| Front Axle : | 62.99 inches / 160 cm |
| Rear Axle : | 63.39 inches / 161 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | 0.26 |
| Curb Weight : | 3885 lbs / 1762 kg |
| Dry Weight : | 3649 lbs / 1655 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 8.1 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 16 cu-ft / 454 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (12.01 inches / 305 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (11.1 inches / 282 mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 215/55 R17 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 215/55 R17 | ||
| Steering : | Rack and Pinion Electric | ||
| Turning circle : | 19 feet / 5.8 m | ||
| Steering wheel lock-to-lock : | 2.7 turns | ||
| Front Suspension : | MacPherson strut-type independent suspension | ||
| Rear Suspension : | Trailing arm multilink independent suspension | ||
What engine is in Lexus ES 300h?
The Lexus ES 300h has a Inline 4, Hybrid / Petrol engine with 2487 cm3 / 151.8 cu-in capacity.
The Lexus ES 300h also have 1 electric engine(s) PSM - Permanent Magnet Synchronous Motor.
How many horsepower (hp) does a 2018 Lexus ES 300h have?
The 2018 Lexus ES 300h has 218 PS / 215 bhp / 160 kW.
How much does a Lexus ES 300h weighs?
The Lexus ES 300h weighs 1762 Kg / 3885 lbs.
What is the top speed of a Lexus ES 300h?
The Lexus ES 300h top speed is 180 Km/h / 112 mph.
Is Lexus ES 300h All Wheel Drive (AWD)?
No, the Lexus ES 300h is not All Wheel Drive (AWD). It's Front Wheel Drive (FWD).
How fast is a Lexus ES 300h?
The Lexus ES 300h can reach 0 to 60 mph in 8.1 seconds and has a top speed of 112 mph.
The Lexus ES 300h has a Inline 4, Hybrid / Petrol engine with 2487 cm3 / 151.8 cu-in capacity.
The Lexus ES 300h also have 1 electric engine(s) PSM - Permanent Magnet Synchronous Motor.
How many horsepower (hp) does a 2018 Lexus ES 300h have?
The 2018 Lexus ES 300h has 218 PS / 215 bhp / 160 kW.
How much does a Lexus ES 300h weighs?
The Lexus ES 300h weighs 1762 Kg / 3885 lbs.
What is the top speed of a Lexus ES 300h?
The Lexus ES 300h top speed is 180 Km/h / 112 mph.
Is Lexus ES 300h All Wheel Drive (AWD)?
No, the Lexus ES 300h is not All Wheel Drive (AWD). It's Front Wheel Drive (FWD).
How fast is a Lexus ES 300h?
The Lexus ES 300h can reach 0 to 60 mph in 8.1 seconds and has a top speed of 112 mph.






-2.jpg)
-15.jpg)

-1.jpg)