HiPhi X 6-seater Specs
(2023 - ) - Technical Specifications for Years 2023, 2024, 2025, 2026
|
|
| Body : | SUV |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine Type : | Electric |
| Total electric power : | 590 HP / 598 PS / 440 kW |
| Total electric torque : | 604 lb-ft / 820 Nm |
| Horsepower : | 590 HP / 598 PS / 440 kW |
| Maximum torque : | 604 lb-ft / 820 Nm |
| Number of electric engines: | 2 |
| Front Axle Electric Engine Power: | 295 HP / 299 PS / 220 kW |
| Front Axle Electric Engine Torque: | 302 lb-ft / 410 Nm |
| Rear Axle Electric Engine Power: | 295 HP / 299 PS / 220 kW |
| Rear Axle Electric Engine Torque: | 302 lb-ft / 410 Nm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | AWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
1 speed Reduction Gear
|
|
|||||||||
| Range (WLTP): | 286 miles / 460 km | ||||||||
| Battery type : | Lithium-ion | ||||||||
|
|||||||||
| Battery capacity : | 97.0 kWh | ||||||||
| CO2 emissions WLTP : | 0 g/km (HiPhi) | ||||||||
|
|
| Top Speed : | 124 Mph / 200 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 3.9 s |
|
|
| Wheelbase : | 124.02 inches / 315.0 cm |
| Length : | 204.72 inches / 520.0 cm |
| Width : | 81.18 inches / 206.2 cm |
| Height : | 63.7 inches / 161.8 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | 0.27 |
| Curb Weight : | 5688 lbs / 2580 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 4.3 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 6 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 7.2 cu-ft / 204 L |
| Frunk : | 1 cu-ft / 29 L |
| Trunk / Boot Second Row : | 20.7 cu-ft / 587 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 255/45 R22 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 255/45 R22 | ||
| Turning circle : | 38.1 feet / 11.6 m | ||
| Front Suspension : | Pneumatic-Air | ||
| Rear Suspension : | Pneumatic-Air | ||
How fast is a HiPhi X 6-seater?
The HiPhi X 6-seater can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 3.9 seconds and has a top speed of 200 km/h / 124 mph.
How many horsepower (hp) does a 2023 HiPhi X 6-seater have?
The 2023 HiPhi X 6-seater has 598 PS / 590 bhp / 440 kW.
How much does a HiPhi X 6-seater weighs?
The HiPhi X 6-seater weighs 2580 Kg / 5688 lbs.
What is the HiPhi X 6-seater electric range?
The electric range of HiPhi X 6-seater is 460 Km / 286 miles WLTP
What engine is in HiPhi X 6-seater?
The HiPhi X 6-seater has 2 electric engine(s) .
What are the dimensions of the HiPhi X 6-seater?
The HiPhi X 6-seater is 204.72 inches / 520.0 cm long, 81.18 inches / 206.2 cm wide, and 63.7 inches / 161.8 cm tall, with a wheelbase of 124.02 inches / 315.0 cm.
How much cargo space does a HiPhi X 6-seater have?
The HiPhi X 6-seater offers 7.2 cu-ft / 204 L of trunk space.



-f4c57c38533cfa61e6.jpg)

-e2764b585a8d035928.jpg)



