Volkswagen Vento / Jetta 3 1.6 Specs
(1992 - 1995) - Technical Specifications for Years 1992, 1993, 1994, 1995Key Specs
Petrol
97.5 cu-in
1598 cm3
1598 cm3
Inline 4
74 HP
75 PS / 55 kW
75 PS / 55 kW
92 lb-ft
126 Nm
126 Nm
104 Mph
168 km/h
168 km/h
32 MPG
7.3 L/100 km
39 MPG UK
7.3 L/100 km
39 MPG UK
|
|
| Generation : | Jetta 3 / Vento |
| Body : | Sedan |
| Num. of Doors : | 4 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | ABU / AEA |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | SPI - Bosch Mono-Motronic MA1.2.3 / MA1.3 |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 97.5 cu-in / 1598 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.01 x 3.42 inches 76.5 x 86.9 mm |
| Number of valves : | 8 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 9.3 |
| Horsepower : |
74 HP / 75 PS / 55 kW @ 5200 rpm |
| Maximum torque : |
92 lb-ft / 126 Nm @ 2600 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
5 speed Manual
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - Combined: |
32 MPG 7.3 L/100 km 39 MPG UK |
| Range : | 468 miles / 753 km |
| Fuel Tank Capacity : |
14.5 gallons 55 L 12.1 UK gallons |
|
|
| Top Speed : | 104 Mph / 168 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 14.6 s |
|
|
| Wheelbase : | 97.44 inches / 247.5 cm |
| Length : | 172.44 inches / 438.0 cm |
| Width : | 66.73 inches / 169.5 cm |
| Height : | 55.91 inches / 142.0 cm |
| Front Axle : | 57.64 inches / 146.4 cm |
| Rear Axle : | 57.01 inches / 144.8 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 2313 lbs / 1049 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 14 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Seat distribution : | 2+3 |
| Trunk / Boot capacity : | 17.7 cu-ft / 500 L |
| Trunk / Boot First Row : | 31.3 cu-ft / 885 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Drums (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 185/60 R14 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 185/60 R14 | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. | ||
| Rear Suspension : | Semi-rigid axle. Coil Springs. Anti-roll bar | ||
What engine is in Volkswagen Vento / Jetta 3 1.6?
The Volkswagen Vento / Jetta 3 1.6 has a Inline 4, Petrol engine with 1598 cm3 / 97.5 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 1992 Volkswagen Vento / Jetta 3 1.6 have?
The 1992 Volkswagen Vento / Jetta 3 1.6 has 75 PS / 74 bhp / 55 kW.
How much does a Volkswagen Vento / Jetta 3 1.6 weighs?
The Volkswagen Vento / Jetta 3 1.6 weighs 1049 Kg / 2313 lbs.
What is the top speed of a Volkswagen Vento / Jetta 3 1.6?
The Volkswagen Vento / Jetta 3 1.6 top speed is 168 Km/h / 104 mph.
Is Volkswagen Vento / Jetta 3 1.6 All Wheel Drive (AWD)?
No, the Volkswagen Vento / Jetta 3 1.6 is not All Wheel Drive (AWD). It's Front Wheel Drive (FWD).
How fast is a Volkswagen Vento / Jetta 3 1.6?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 14.6 seconds and has a top speed of 104 mph.
The Volkswagen Vento / Jetta 3 1.6 has a Inline 4, Petrol engine with 1598 cm3 / 97.5 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 1992 Volkswagen Vento / Jetta 3 1.6 have?
The 1992 Volkswagen Vento / Jetta 3 1.6 has 75 PS / 74 bhp / 55 kW.
How much does a Volkswagen Vento / Jetta 3 1.6 weighs?
The Volkswagen Vento / Jetta 3 1.6 weighs 1049 Kg / 2313 lbs.
What is the top speed of a Volkswagen Vento / Jetta 3 1.6?
The Volkswagen Vento / Jetta 3 1.6 top speed is 168 Km/h / 104 mph.
Is Volkswagen Vento / Jetta 3 1.6 All Wheel Drive (AWD)?
No, the Volkswagen Vento / Jetta 3 1.6 is not All Wheel Drive (AWD). It's Front Wheel Drive (FWD).
How fast is a Volkswagen Vento / Jetta 3 1.6?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 14.6 seconds and has a top speed of 104 mph.








