Volkswagen Grand California 600 2.0 TDI Auto 3.5t Specs
(2020 - 2021) - Technical Specifications for Years 2020, 2021Key Specs
1968 cm3
177 PS / 130 kW
410 Nm
162 km/h
10.7 L/100 km
26 MPG UK
|
|
| Generation : | 2nd Gen. (Type SY/SZ) |
| Body : | Motorhome |
| Num. of Doors : | 4 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | VW EA288 DAV |
| Fuel type : | Diesel |
| Fuel System : | Common Rail |
| Lubrication : |
See oil information Volkswagen Grand California 600 2.0 TDI Auto 3.5t Oil Specifications - Engine oil All Weather: 5W30 OEM: VW 507.00 API/ACEA: ACEA C3, ACEA C4, API CK-4 Engine oil capacity (with filter): 7.2 L |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 120.1 cu-in / 1968 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.19 x 3.76 inches 81 x 95.5 mm |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | Turbo Intercooler |
| Compression Ratio : | 16.0 |
| Horsepower : |
175 HP / 177 PS / 130 kW @ 3600 rpm |
| Maximum torque : |
302 lb-ft / 410 Nm @ 1500-2000 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
8 speed Automatic
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - Low WLTP: |
20 MPG 11.9 L/100 km 24 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Medium WLTP: |
24 MPG 9.9 L/100 km 29 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - High WLTP: |
26 MPG 9.2 L/100 km 31 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Extra high WLTP: |
19 MPG 12.2 L/100 km 23 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined WLTP: |
22 MPG 10.7 L/100 km 26 MPG UK |
| Range (WLTP): | 435 miles / 700 km |
| Fuel Tank Capacity : |
19.8 gallons 75 L 16.5 UK gallons |
| AdBlue Tank : |
4.8 gallons 18 L 4 UK gallons |
| CO2 emissions WLTP : | 282 g/km (Volkswagen) |
| Emission standard : | Euro 6d WLTP Motorhome (36CH,36CI,36DG) |
| Catalytic converter : | Particle Filter (with SCR cat.) |
|
|
| Top Speed : | 101 Mph / 162 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | - s |
| EU driving noise : | 71 dB |
|
|
| Wheelbase : | 143.31 inches / 364.0 cm |
| Length : | 235.67 inches / 598.6 cm |
| Width : | 80.31 inches / 204.0 cm |
| Width with mirrors : | 95.55 inches / 242.7 cm |
| Height : | 121.81 inches / 309.4 cm |
| Ground clearance : | 7.28 inches / 18.5 cm |
| Max. Towing Capacity Weight : | 4409 lbs / 2000 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 6632 lbs / 3008 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 17 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 4 seats |
| Trunk / Boot capacity : | - |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (11.93 inches / 303 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 235/65 R16 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 235/65 R16 | ||
| Turning circle : | 44.6 feet / 13.6 m | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Beam axle. Leaf springs. Anti-roll bar. | ||
How many horsepower (hp) does a 2020 Volkswagen Grand California 600 2.0 TDI Auto 3.5t have?
The 2020 Volkswagen Grand California 600 2.0 TDI Auto 3.5t has 177 PS / 175 bhp / 130 kW.
How much does a Volkswagen Grand California 600 2.0 TDI Auto 3.5t weighs?
The Volkswagen Grand California 600 2.0 TDI Auto 3.5t weighs 3008 Kg / 6632 lbs.
What is the Volkswagen Grand California 600 2.0 TDI Auto 3.5t gas mileage?
The Volkswagen Grand California 600 2.0 TDI Auto 3.5t gas mileage is 20 MPG / 11.9 L/100 km / 24 MPG UK Low WLTP / 24 MPG / 9.9 L/100 km / 29 MPG UK Medium WLTP / 26 MPG / 9.2 L/100 km / 31 MPG UK High WLTP / 19 MPG / 12.2 L/100 km / 23 MPG UK Extra high WLTP / 22 MPG / 10.7 L/100 km / 26 MPG UK Combined WLTP.
What engine is in Volkswagen Grand California 600 2.0 TDI Auto 3.5t?
The Volkswagen Grand California 600 2.0 TDI Auto 3.5t has a Inline 4, Diesel engine with 1968 cm3 / 120.1 cu-in capacity.
What are the dimensions of the Volkswagen Grand California 600 2.0 TDI Auto 3.5t?
The Volkswagen Grand California 600 2.0 TDI Auto 3.5t is 235.67 inches / 598.6 cm long, 80.31 inches / 204.0 cm wide, and 121.81 inches / 309.4 cm tall, with a wheelbase of 143.31 inches / 364.0 cm.







-2.jpg)


