Tesla Model 3 2023 RWD Long Range 82kWh Specs
(2024 - 2025) - Technical Specifications for Years 2024, 2025
|
|
| Generation : | Model 3 - 2023 Facelift |
| Body : | Hatchback |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine Type : | Electric |
| Total electric power : | 279 HP / 283 PS / 208 kW |
| Total electric torque : | 309 lb-ft / 420 Nm |
| Horsepower : | 279 HP / 283 PS / 208 kW |
| Maximum torque : | 309 lb-ft / 420 Nm |
| Number of electric engines: | 1 |
| Electric engine 1 type: | PSM - Permanent Magnet Synchronous Motor |
| Rear Axle Electric Engine Power: | 279 HP / 283 PS / 208 kW |
| Rear Axle Electric Engine Torque: | 309 lb-ft / 420 Nm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | RWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
1 speed Reduction Gear
|
|
|||||||||||||
| Range (WLTP): | 436 miles / 702 km | ||||||||||||
| Average energy consumption WLTP: | 4.97 miles/ kWh (12.5 kWh / 100 km) | ||||||||||||
| Battery type : | Lithium-NMC Lithium nickel manganese cobalt | ||||||||||||
|
|||||||||||||
| Fast charge current : | 250.0 kW | ||||||||||||
| Net battery capacity : | 79.0 kWh | ||||||||||||
|
|
| Top Speed : | 125 Mph / 201 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 5.2 s |
|
|
| Wheelbase : | 113.19 inches / 287.5 cm |
| Length : | 185.83 inches / 472.0 cm |
| Width : | 72.83 inches / 185.0 cm |
| Width with mirrors : | 82.24 inches / 208.9 cm |
| Height : | 56.69 inches / 144.0 cm |
| Front Axle : | 62.36 inches / 158.4 cm |
| Rear Axle : | 62.36 inches / 158.4 cm |
| Ground clearance : | 5.43 inches / 13.8 cm |
| Max. Towing Capacity Weight : | 2205 lbs / 1000 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | 0.219 |
| Curb Weight : | 4017 lbs / 1822 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 6.4 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 21 cu-ft / 594 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (12.6 inches / 320 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (13.19 inches / 335 mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 235/45 R18 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 235/45 R18 | ||
| Turning circle : | 38.4 feet / 11.7 m | ||
| Front Suspension : | Double wishbone. Coil Springs. | ||
| Rear Suspension : | Multi-link. Coil Springs. | ||
What engine is in Tesla Model 3 2023 RWD Long Range 82kWh?
The Tesla Model 3 2023 RWD Long Range 82kWh has 1 electric engine(s) PSM - Permanent Magnet Synchronous Motor.
How many horsepower (hp) does a 2024 Tesla Model 3 2023 RWD Long Range 82kWh have?
The 2024 Tesla Model 3 2023 RWD Long Range 82kWh has 283 PS / 279 bhp / 208 kW.
How much does a Tesla Model 3 2023 RWD Long Range 82kWh weighs?
The Tesla Model 3 2023 RWD Long Range 82kWh weighs 1822 Kg / 4017 lbs.
What is the top speed of a Tesla Model 3 2023 RWD Long Range 82kWh?
The Tesla Model 3 2023 RWD Long Range 82kWh top speed is 201 Km/h / 125 mph.
Is Tesla Model 3 2023 RWD Long Range 82kWh All Wheel Drive (AWD)?
No, the Tesla Model 3 2023 RWD Long Range 82kWh is not All Wheel Drive (AWD). It's Rear Wheel Drive (RWD).
How fast is a Tesla Model 3 2023 RWD Long Range 82kWh?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 5.2 seconds and has a top speed of 125 mph.
The Tesla Model 3 2023 RWD Long Range 82kWh has 1 electric engine(s) PSM - Permanent Magnet Synchronous Motor.
How many horsepower (hp) does a 2024 Tesla Model 3 2023 RWD Long Range 82kWh have?
The 2024 Tesla Model 3 2023 RWD Long Range 82kWh has 283 PS / 279 bhp / 208 kW.
How much does a Tesla Model 3 2023 RWD Long Range 82kWh weighs?
The Tesla Model 3 2023 RWD Long Range 82kWh weighs 1822 Kg / 4017 lbs.
What is the top speed of a Tesla Model 3 2023 RWD Long Range 82kWh?
The Tesla Model 3 2023 RWD Long Range 82kWh top speed is 201 Km/h / 125 mph.
Is Tesla Model 3 2023 RWD Long Range 82kWh All Wheel Drive (AWD)?
No, the Tesla Model 3 2023 RWD Long Range 82kWh is not All Wheel Drive (AWD). It's Rear Wheel Drive (RWD).
How fast is a Tesla Model 3 2023 RWD Long Range 82kWh?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 5.2 seconds and has a top speed of 125 mph.

-e2764b585a8d035928.jpg)


