Seat Toledo III 2.0 TDI 140 Specs
(2004 - ) Technical Specifications
|
|
| Generation : | Toledo 3 |
| Body : | - |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Diesel |
| Fuel System : | Pump injection Direct Injection |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine displacement : | 120.1 cu-in / 1968 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.19 x 3.76 inches 81.0 x 95.5 mm |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | TGV + Intercooler |
| Compression Ratio : | 18.5 |
| Horsepower : |
138 HP / 140 PS / 103 kW @ 4000 rpm |
| Maximum torque : |
236 lb-ft / 320 Nm @ 1750 - 2500 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
6 speed Manual
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - City NEDC : |
31 MPG 7.7 L/100 km 37 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Open road NEDC : |
49 MPG 4.8 L/100 km 59 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined NEDC : |
40 MPG 5.9 L/100 km 48 MPG UK |
| Range : | 579 miles / 932 km |
| Fuel Tank Capacity : |
14.5 gallons 55 L 12.1 UK gallons |
| CO2 emissions : | 159 g/km (Seat) |
|
|
| Top Speed : | 125 Mph / 201 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 10.0 s |
| Acceleration 0 to 1000m : | 31.4 s |
|
|
| Wheelbase : | 101.5 inches / 257.8 cm |
| Length : | 175.51 inches / 445.8 cm |
| Width : | 69.61 inches / 176.8 cm |
| Height : | 61.73 inches / 156.8 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | 0.32 |
| Curb Weight : | 3206 lbs / 1454 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 10.4 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 17.7 cu-ft / 500 L |
|
|
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (11.34 inches / 288 mm) |
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (10.04 inches / 255 mm) |
| Front Tyres - Rims dimensions : | 205/55 R16 |
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 205/55 R16 |
How fast is a Seat Toledo III 2.0 TDI 140?
The Seat Toledo III 2.0 TDI 140 can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 10.0 seconds and has a top speed of 201 km/h / 125 mph.
How many horsepower (hp) does a 2004 Seat Toledo III 2.0 TDI 140 have?
The 2004 Seat Toledo III 2.0 TDI 140 has 140 PS / 138 bhp / 103 kW.
How much does a Seat Toledo III 2.0 TDI 140 weighs?
The Seat Toledo III 2.0 TDI 140 weighs 1454 Kg / 3206 lbs.
What is the Seat Toledo III 2.0 TDI 140 gas mileage?
The Seat Toledo III 2.0 TDI 140 gas mileage is City NEDC 31 MPG / 7.7 L/100 km / 37 MPG UK / Open road NEDC 49 MPG / 4.8 L/100 km / 59 MPG UK / Combined NEDC 40 MPG / 5.9 L/100 km / 48 MPG UK.
What engine is in Seat Toledo III 2.0 TDI 140?
The Seat Toledo III 2.0 TDI 140 has a Inline 4, Diesel engine with 1968 cm3 / 120.1 cu-in capacity.







