Chevrolet Bel Air 6th Gen 4 Door Sedan 1969 350 V8 Turbo-Fire 300HP Hydra-Matic 3-speed Specs
(1968 - 1969) - Technical Specifications for Years 1968, 1969
|
|
| Generation : | Bel Air 6th Generation - 1969 Facelift |
| Body : | Sedan |
| Num. of Doors : | 4 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | V 8 |
| Engine Code : | GM Chevrolet L48 |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | Carburetor |
| Lubrication : |
See oil information Engine oil capacity (with filter): 3.8 L |
| Engine Cooling - Capacity : | 15.96 quarts / 15.1 L |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 349.8 cu-in / 5733 cm3 |
| Bore x Stroke : |
4 x 3.48 inches 101.6 x 88.4 mm |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 10.3 |
| Horsepower : |
300 HP / 304 PS / 224 kW @ 4800 rpm |
| Maximum torque : |
379 lb-ft / 515 Nm @ 3200 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | RWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
3 speed Automatic
Transmission Relations
1st Gear Ratio: 2nd Gear Ratio: 3rd Gear Ratio: Final Drive Ratio: 2.73 |
|
|
| Fuel Tank Capacity : |
25.1 gallons 95 L 20.9 UK gallons |
|
|
| Top Speed : | - Mph / - km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | - s |
|
|
| Wheelbase : | 119.02 inches / 302.3 cm |
| Length : | 215.91 inches / 548.4 cm |
| Width : | 79.8 inches / 202.7 cm |
| Height : | 55.91 inches / 142.0 cm |
| Front Axle : | 62.52 inches / 158.8 cm |
| Rear Axle : | 62.4 inches / 158.5 cm |
| Ground clearance : | 6.3 inches / 16.0 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 3920 lbs / 1778 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 5.8 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 6 seats |
| Seat distribution : | 3+3 |
| Front legroom : | 42.6 inches / 108.2 cm |
| Rear seat legroom : | 38.5 inches / 97.8 cm |
| Front head room : | 38.9 inches / 98.8 cm |
| Rear head room : | 37.99 inches / 96.5 cm |
| Trunk / Boot capacity : | - |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Drums (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Drums (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 8.25/- R14 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 8.25/- R14 | ||
| Turning circle : | 43.6 feet / 13.3 m | ||
| Front Suspension : | Independent. Wishbone. Coil Springs. | ||
| Rear Suspension : | Rigid Axle. Coil Springs. | ||
How many horsepower (hp) does a 1968 Chevrolet Bel Air 6th Gen 4 Door Sedan 1969 350 V8 Turbo-Fire 300HP Hydra-Matic 3-speed have?
The 1968 Chevrolet Bel Air 6th Gen 4 Door Sedan 1969 350 V8 Turbo-Fire 300HP Hydra-Matic 3-speed has 304 PS / 300 bhp / 224 kW.
How much does a Chevrolet Bel Air 6th Gen 4 Door Sedan 1969 350 V8 Turbo-Fire 300HP Hydra-Matic 3-speed weighs?
The Chevrolet Bel Air 6th Gen 4 Door Sedan 1969 350 V8 Turbo-Fire 300HP Hydra-Matic 3-speed weighs 1778 Kg / 3920 lbs.
What is the Chevrolet Bel Air 6th Gen 4 Door Sedan 1969 350 V8 Turbo-Fire 300HP Hydra-Matic 3-speed gas mileage?
The Chevrolet Bel Air 6th Gen 4 Door Sedan 1969 350 V8 Turbo-Fire 300HP Hydra-Matic 3-speed gas mileage is .
What engine is in Chevrolet Bel Air 6th Gen 4 Door Sedan 1969 350 V8 Turbo-Fire 300HP Hydra-Matic 3-speed?
The Chevrolet Bel Air 6th Gen 4 Door Sedan 1969 350 V8 Turbo-Fire 300HP Hydra-Matic 3-speed has a V 8, Petrol engine with 5733 cm3 / 349.8 cu-in capacity.
What are the dimensions of the Chevrolet Bel Air 6th Gen 4 Door Sedan 1969 350 V8 Turbo-Fire 300HP Hydra-Matic 3-speed?
The Chevrolet Bel Air 6th Gen 4 Door Sedan 1969 350 V8 Turbo-Fire 300HP Hydra-Matic 3-speed is 215.91 inches / 548.4 cm long, 79.8 inches / 202.7 cm wide, and 55.91 inches / 142.0 cm tall, with a wheelbase of 119.02 inches / 302.3 cm.





-22.jpg)


