Nissan Roox 0.7i Turbo 4WD CVT Specs
(2009 - 2010) - Technical Specifications for Years 2009, 2010
|
|
| Generation : | Roox 1st Generation |
| Body : | MPV |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 3 |
| Engine Code : | K6A |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | Multipoint Indirect Injection |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 40.2 cu-in / 658 cm3 |
| Bore x Stroke : |
2.68 x 2.38 inches 68.0 x 60.4 mm |
| Number of valves : | 12 Valves |
| Aspiration : | Turbo |
| Compression Ratio : | 8.9 |
| Horsepower : |
63 HP / 64 PS / 47 kW @ 6000 rpm |
| Maximum torque : |
70 lb-ft / 95 Nm @ 3000 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | 4WD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
- speed Auto CVT
Transmission Relations
|
|
|
| Fuel Tank Capacity : |
7.9 gallons 30 L 6.6 UK gallons |
|
|
| Top Speed : | - Mph / - km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | - s |
|
|
| Wheelbase : | 94.49 inches / 240.0 cm |
| Length : | 133.66 inches / 339.5 cm |
| Width : | 58.07 inches / 147.5 cm |
| Height : | 68.7 inches / 174.5 cm |
| Front Axle : | 50.59 inches / 128.5 cm |
| Rear Axle : | 50.39 inches / 128.0 cm |
| Ground clearance : | 5.91 inches / 15.0 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 2249 lbs / 1020 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 15.9 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | - |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Drums (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 165/55 R14 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 165/55 R14 | ||
| Front Suspension : | Coil Springs. | ||
| Rear Suspension : | Coil Springs. | ||
What engine is in Nissan Roox 0.7i Turbo 4WD CVT?
The Nissan Roox 0.7i Turbo 4WD CVT has a Inline 3, Petrol engine with 658 cm3 / 40.2 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2009 Nissan Roox 0.7i Turbo 4WD CVT have?
The 2009 Nissan Roox 0.7i Turbo 4WD CVT has 64 PS / 63 bhp / 47 kW.
How much does a Nissan Roox 0.7i Turbo 4WD CVT weighs?
The Nissan Roox 0.7i Turbo 4WD CVT weighs 1020 Kg / 2249 lbs.
Is Nissan Roox 0.7i Turbo 4WD CVT All Wheel Drive (AWD)?
Yes, the Nissan Roox 0.7i Turbo 4WD CVT is All Wheel Drive (AWD).
The Nissan Roox 0.7i Turbo 4WD CVT has a Inline 3, Petrol engine with 658 cm3 / 40.2 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2009 Nissan Roox 0.7i Turbo 4WD CVT have?
The 2009 Nissan Roox 0.7i Turbo 4WD CVT has 64 PS / 63 bhp / 47 kW.
How much does a Nissan Roox 0.7i Turbo 4WD CVT weighs?
The Nissan Roox 0.7i Turbo 4WD CVT weighs 1020 Kg / 2249 lbs.
Is Nissan Roox 0.7i Turbo 4WD CVT All Wheel Drive (AWD)?
Yes, the Nissan Roox 0.7i Turbo 4WD CVT is All Wheel Drive (AWD).










