Fiat Scudo 2025 L3 MultiCab CrewVan E-Scudo 50kWh Specs
(2024 - ) - Technical Specifications for Years 2024, 2025, 2026
|
|
| Generation : | Scudo 3 (506/507) - 2025 Facelift |
| Body : | Van |
| Num. of Doors : | 4 doors |
|
|
| Engine Type : | Electric |
| Total electric power : | 134 HP / 136 PS / 100 kW |
| Total electric torque : | 191 lb-ft / 260 Nm |
| Horsepower : | 134 HP / 136 PS / 100 kW |
| Maximum torque : | 191 lb-ft / 260 Nm |
| Number of electric engines: | 1 |
| Electric engine 1 type: | PSM - Permanent Magnet Synchronous Motor |
| Front Axle Electric Engine Power: | 134 HP / 136 PS / 100 kW |
| Front Axle Electric Engine Torque: | 191 lb-ft / 260 Nm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
1 speed Reduction Gear
|
|
|||||||||||||||||||||||||
| Range (WLTP): | 137 miles / 221 km | ||||||||||||||||||||||||
| Average energy consumption WLTP: | 2.61 miles/ kWh (23.8 kWh / 100 km) | ||||||||||||||||||||||||
| Battery type : | Lithium-ion | ||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
| Fast charge current : | 100.0 kW | ||||||||||||||||||||||||
| Battery capacity : | 50.0 kWh | ||||||||||||||||||||||||
| CO2 emissions WLTP : | 0 g/km (Fiat) | ||||||||||||||||||||||||
|
|
| Top Speed : | 81 Mph / 130 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 10.5 s |
| EU driving noise : | 67 dB |
|
|
| Wheelbase : | 128.94 inches / 327.5 cm |
| Length : | 209.88 inches / 533.1 cm |
| Width : | 75.75 inches / 192.4 cm |
| Width with mirrors : | 86.77 inches / 220.4 cm |
| Height : | 76.18 inches / 193.5 cm |
| Front Axle : | 64.06 inches / 162.7 cm |
| Rear Axle : | 62.99 inches / 160.0 cm |
| Ground clearance : | 5.91 inches / 15.0 cm |
| Cargo box inside length : | 93.11 inches / 236.5 cm |
| Cargo box inside height : | 55 inches / 139.7 cm |
| Cargo width : | 64.41 inches / 163.6 cm |
| Max. width at wheelhouse : | 49.53 inches / 125.8 cm |
| Loading height : | 23.62 inches / 60.0 cm |
| Rear door width : | 50.47 inches / 128.2 cm |
| Rear door height : | 48.03 inches / 122.0 cm |
| Side door width : | 36.81 inches / 93.5 cm |
| Side door height : | 48.86 inches / 124.1 cm |
| Max. Towing Capacity Weight : | 2205 lbs / 1000 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 4575 lbs / 2075 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 15.3 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 6 seats |
| Seat distribution : | 3+3 |
| Trunk / Boot capacity : | 141.3 cu-ft / 4000 L |
| Trunk / Boot First Row : | 194.2 cu-ft / 5500 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (11.97 inches / 304 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (11.42 inches / 290 mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 215/65 R16 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 215/65 R16 | ||
| Turning circle : | 42.3 feet / 12.9 m | ||
| Front Suspension : | Independent. Reinforced Pseudo MacPherson front axle with Anti-roll bar | ||
| Rear Suspension : | Oblique wishbone trailing arms rear axle | ||
How fast is a Fiat Scudo 2025 L3 MultiCab CrewVan E-Scudo 50kWh ?
The Fiat Scudo 2025 L3 MultiCab CrewVan E-Scudo 50kWh can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 10.5 seconds and has a top speed of 130 km/h / 81 mph.
How many horsepower (hp) does a 2024 Fiat Scudo 2025 L3 MultiCab CrewVan E-Scudo 50kWh have?
The 2024 Fiat Scudo 2025 L3 MultiCab CrewVan E-Scudo 50kWh has 136 PS / 134 bhp / 100 kW.
How much does a Fiat Scudo 2025 L3 MultiCab CrewVan E-Scudo 50kWh weighs?
The Fiat Scudo 2025 L3 MultiCab CrewVan E-Scudo 50kWh weighs 2075 Kg / 4575 lbs.
What is the Fiat Scudo 2025 L3 MultiCab CrewVan E-Scudo 50kWh electric range?
The electric range of Fiat Scudo 2025 L3 MultiCab CrewVan E-Scudo 50kWh is 221 Km / 137 miles WLTP
What engine is in Fiat Scudo 2025 L3 MultiCab CrewVan E-Scudo 50kWh ?
The Fiat Scudo 2025 L3 MultiCab CrewVan E-Scudo 50kWh has 1 electric engine(s) PSM - Permanent Magnet Synchronous Motor.
What are the dimensions of the Fiat Scudo 2025 L3 MultiCab CrewVan E-Scudo 50kWh ?
The Fiat Scudo 2025 L3 MultiCab CrewVan E-Scudo 50kWh is 209.88 inches / 533.1 cm long, 75.75 inches / 192.4 cm wide, and 76.18 inches / 193.5 cm tall, with a wheelbase of 128.94 inches / 327.5 cm.
How much cargo space does a Fiat Scudo 2025 L3 MultiCab CrewVan E-Scudo 50kWh have?
The Fiat Scudo 2025 L3 MultiCab CrewVan E-Scudo 50kWh offers 141.3 cu-ft / 4000 L of trunk space, which expands to 194.2 cu-ft / 5500 L when the rear seats are folded.





-ad56e2f0f68b6c59f2.jpg)


-f0bc9f29ce0e8fe230.jpg)

