BBJ 787-9 Technical Data
(2018)© Boeing
Cockpit crew: 2.
Range information below with 25 passengers.
16 delivered in total of both BBJ models 787-8 and 787-9.
Engine data for continuous power below is for the General Electric GEnx-1B74 for :
Take-off thrust is 2x 74100 lbf.
Range information below with 25 passengers.
16 delivered in total of both BBJ models 787-8 and 787-9.
Engine data for continuous power below is for the General Electric GEnx-1B74 for :
Take-off thrust is 2x 74100 lbf.
Boeing BBJ 787-9 General Information |
|
| Manufacturer: | Boeing |
| Model: | BBJ 787-9 |
| Main Category: | Business Jet |
| Category: | Wide-body business jet |
| Country: | United States |
| ICAO Code: | B789 |
| Production start: | 2018 |
| Production end: | Ongoing |
| Status: | In service |
| Price (new): | US$239 million |
Boeing BBJ 787-9 Flight and Avionics |
|
| Avionics: | Honeywell and Rockwell Collins |
| Winglets: | Raked Wingtips |
Boeing BBJ 787-9 Power Plant |
|
| Number of engines: | 2 |
| Engine details: | GEnx-1B74 or Rolls-Royce Trent 1000 Turbofan |
| Thrust: | 2x 68600 lbf (pound-force) |
Boeing BBJ 787-9 Performance |
|
| Top Speed: | 516 knots / 594 mph / 956 km/h |
| Cruise speed: | 488 knots / 562 mph / 904 km/h |
| Landing Speed: | 153 knots / 176 mph / 283 km/h |
Boeing BBJ 787-9 Range and Fuel Consumption |
|
| Range: | 9475 nautical miles / 10904 miles / 17548 kilometers |
| Climb rate: | 2500 feet / 762 meters |
| Ceiling: | 43100 feet / 13136.88 meters |
Boeing BBJ 787-9 Exterior Dimensions |
|
| Exterior length: | 62.80 meters / 206 feet 0.44 inches |
| Tail height: | 17.00 meters / 55 feet 9.29 inches |
| Fuselage diameter: | 5.77 meters / 18 feet 11.17 inches |
| Wheelbase: | 25.83 meters / 84 feet 8.93 inches |
| Track: | 9.80 meters / 32 feet 1.83 inches |
| Wing span: | 60.12 meters / 197 feet 2.93 inches |
Boeing BBJ 787-9 Interior Dimensions |
|
| Passenger Capacity: | 40 |
| Cabin height: | 2.32 meters / 7 feet 7.34 inches |
| Cabin width: | 5.49 meters / 18 feet 0.14 inches |
| Cabin length: | 48.43 meters / 158 feet 10.69 inches |
| Cargo volume: | 5438.46 cubic feet / 154.4 cubic meters |
Boeing BBJ 787-9 Weights and Distances |
|
| Takeoff distance: | 10396.98 feet / 3169.96 meters |
| Landing distance: | 5698.82 feet / 1737.38 meters |
| Maximum takeoff weight: | 559998 lbs / 254011 kg |
| Maximum landing weight: | 424998 lbs / 192776 kg |
| Maximum payload: | 104499 lbs / 47400 kg |
| Fuel capacity: | 33380 gallons / 27794.66 gallons imperial / 126356.99 liters |