787-9 Dreamliner Technical Data
(2013)© Public Domain
Cockpit crew: 2
Engine data for General Electric GEnx-1B74:
- Take-off thrust: 2x 76700 lbf.
Engine data for General Electric GEnx-1B74:
- Take-off thrust: 2x 76700 lbf.
Boeing 787-9 Dreamliner General Information |
|
| Manufacturer: | Boeing |
| Model: | 787-9 Dreamliner |
| Main Category: | Commercial Airliner |
| Category: | Wide-body jet airliner |
| Country: | United States |
| ICAO Code: | B789 |
| Production start: | 2013 |
| Production end: | Ongoing |
| Status: | In service |
| Units Produced: | 597 |
| Price (new): | US$292.5 million |
Boeing 787-9 Dreamliner Flight and Avionics |
|
| Avionics: | Honeywell and Rockwell Collins avionics |
| Winglets: | Raked Wingtips |
Boeing 787-9 Dreamliner Power Plant |
|
| Number of engines: | 2 |
| Engine details: | General Electric GEnx-1B74 or Rolls-Royce Trent 1000 Turbofan |
| Thrust: | 2x 68600 lbf (pound-force) |
Boeing 787-9 Dreamliner Performance |
|
| Top Speed: | 516 knots / 594 mph / 956 km/h |
| Cruise speed: | 488 knots / 562 mph / 904 km/h |
| Landing Speed: | 140 knots / 161 mph / 259 km/h |
Boeing 787-9 Dreamliner Range and Fuel Consumption |
|
| Range: | 7565 nautical miles / 8706 miles / 14010 kilometers |
| Ceiling: | 43100 feet / 13136.88 meters |
Boeing 787-9 Dreamliner Exterior Dimensions |
|
| Exterior length: | 62.81 meters / 206 feet 0.83 inches |
| Tail height: | 17.02 meters / 55 feet 10.08 inches |
| Fuselage diameter: | 5.77 meters / 18 feet 11.17 inches |
| Wing span: | 60.12 meters / 197 feet 2.93 inches |
Boeing 787-9 Dreamliner Interior Dimensions |
|
| Passenger Capacity: | 290 |
| Number of economy class seats: | 262 |
| Number of business class seats: | 28 |
| Cabin height: | 2.32 meters / 7 feet 7.34 inches |
| Cabin width: | 5.49 meters / 18 feet 0.14 inches |
| Cabin length: | 48.43 meters / 158 feet 10.69 inches |
| Cargo volume: | 6074.13 cubic feet / 172 cubic meters |
| Cargo LD3 capacity: | 36 |
Boeing 787-9 Dreamliner Weights and Distances |
|
| Takeoff distance: | 9186.35 feet / 2800 meters |
| Landing distance: | 4986.88 feet / 1520 meters |
| Maximum takeoff weight: | 559998 lbs / 254011 kg |
| Maximum landing weight: | 424998 lbs / 192776 kg |
| Maximum payload: | 116845 lbs / 53000 kg |
| Fuel capacity: | 33384 gallons / 27797.99 gallons imperial / 126372.13 liters |