John Deere 6190R Specs
(2011)
John Deere 6190R General Information |
|
| Brand | John Deere |
| Model | John Deere 6190R |
| Start year | 2011 |
| End year | 2014 |
| Category / Type | Row-Crop tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | John Deere |
| Factory | Mannheim, Baden-Württemberg, Germany |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
John Deere 6190R Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | ComfortView cab standard with air-conditioning. Optional hydraulic cab suspension (HCS Plus). AutoTrac ready. ISOBUS implement connections. |
| Wheelbase | 110.2 in |
| Length | 198.8 in |
| Fuel Capacity | 120.2 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | - |
John Deere 6190R Electrical System |
|
| Charging System | - |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | - A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
John Deere 6190R Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 6-cylinder |
| Fuel Type | turbocharged intercooled diesel |
| Engine Code | John Deere |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 415 ci |
| Bore x Stroke | 4.15x5.00 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 2100 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | infinitely variable transmission DirectDrive |
| Transmission / Gearbox gears | infinite forward and reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
John Deere 6190R PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | - hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540/540E/1000 |
John Deere 6190R Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
John Deere 6190R Hydraulics |
|
| Type | pressure flow compensated (PFC) |
| Nº of valves | - |
| Pump flow | 31.1 gpm |
| Steering flow | - gpm |