CaseIH STX480 Specs
(2006)
CaseIH STX480 General Information |
|
| Brand | CaseIH |
| Model | CaseIH STX480 |
| Start year | 2006 |
| End year | 2007 |
| Category / Type | Four-wheel Drive (4WD) tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | CaseIH |
| Factory | Fargo, North Dakota, USA |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
CaseIH STX480 Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Surveyor cab standard with air-conditioning. Optional luxury cab with leather trim and seating. |
| Wheelbase | 154 in |
| Length | - in |
| Fuel Capacity | 300 |
| Operating Weight | 44645 lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 520/85R42 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 520/85R42 |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | integrated hydraulic wet disc |
CaseIH STX480 Electrical System |
|
| Charging System | - |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | - |
| Charging Amperage | - A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | - volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 24 v |
CaseIH STX480 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 6-cylinder 24-valve |
| Fuel Type | turbocharged aftercooled diesel |
| Engine Code | Cummins QSX15 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 912 ci |
| Bore x Stroke | 5.394x6.654 |
| Compression Ratio | 17.0:1 |
| Maximum power - Output - Horsepower | 480 hp @ 2000 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | dual paper elements |
| Transmission Type | full power shift - |
| Transmission / Gearbox gears | 16 forward and 2 reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 articulated 4WD |
CaseIH STX480 PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent (optional) |
| Rear PTO Power (Tested) | 425 hp ( 483.15 hp) |
| Rear PTO RPM | 1000 (1.75) |
CaseIH STX480 Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( 391.15 hp) |
CaseIH STX480 Hydraulics |
|
| Type | pressure flow compensated |
| NÂș of valves | 4 |
| Pump flow | 40 gpm |
| Steering flow | - gpm |