Kirovets K-745 Specs
(2005)
Kirovets K-745 General Information |
|
| Brand | Kirovets |
| Model | Kirovets K-745 |
| Start year | 2005 |
| End year | 2005 |
| Category / Type | Four-wheel Drive (4WD) tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Kirovets |
| Factory | Saint Petersburg, Russia |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
Kirovets K-745 Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Cab standard with air-conditioning. |
| Wheelbase | 147.6 in |
| Length | 298.6 in |
| Fuel Capacity | - |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 20.8R32 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 20.8R32 |
| Steering type | articulated power |
| Brakes type | pneumatic drum |
Kirovets K-745 Electrical System |
|
| Charging System | - |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | - |
| Charging Amperage | - A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | - volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | - v |
Kirovets K-745 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 8-cylinder |
| Fuel Type | turbocharged diesel |
| Engine Code | YaMZ 8481.04 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1052 ci |
| Bore x Stroke | 5.51x5.51 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 420 hp @ 1900 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled V-8 |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | four-speed power shift - |
| Transmission / Gearbox gears | 16 forward and 8 reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 articulated 4WD |
Kirovets K-745 PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | - |
| Rear PTO Power (Tested) | - hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 1000 |
Kirovets K-745 Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Kirovets K-745 Hydraulics |
|
| Type | - |
| NÂș of valves | - |
| Pump flow | - gpm |
| Steering flow | - gpm |