Renault Clio 5 Phase 2 SCe 65 Specifikationer
(2023 - 2025) - år 2023, 2024, 2025Huvudspecifikationer
999 cm3
67 PS / 49 kW
95 Nm
160 km/h
5.2 L/100 km
54 MPG UK
|
|
| Generation : | Clio 5 |
| Kaross : | Hatchback |
| Num. av Dörrar : | 5 dörrar |
|
|
| Motorkonfiguration : | Regelbundna 3 |
| Motorkod : | B4D H4 |
| Bränsle : | Bensin |
| Bränslesystem : | Multi-port Injection |
| Motorupphängning : | Transversell |
| Motorposition : | Främre |
| Motorvolym : | 61 cu-in / 999 cm3 |
| Cylinderdiameter x Slaglängd : |
2.84 x 3.2 tum 72.2 x 81.3 mm |
| Ventiler : | 12 ventiler |
| Överladdning : | Naturligt sugmotor |
| Hästkrafter : |
66 HP / 67 PS / 49 kW @ 6250 v/min |
| Vridmoment : |
70 lb-ft / 95 Nm @ 3600 v/min |
| Drivlina : | FWD |
| Växellåda : |
5 hastigheter Manual
|
|
|
| Bränsleförbrukning - Låg WLTP: |
37 MPG 6.4 L/100 km 44 MPG UK |
| Bränsleförbrukning - Medelhög WLTP: |
48 MPG 4.9 L/100 km 58 MPG UK |
| Bränsleförbrukning - Hög WLTP: |
52 MPG 4.5 L/100 km 63 MPG UK |
| Bränsleförbrukning - Extra hög WLTP: |
41 MPG 5.7 L/100 km 50 MPG UK |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning WLTP: |
45 MPG 5.2 L/100 km 54 MPG UK |
| Räckvidd (WLTP): | 502 miles / 807 km |
| Tankvolym : |
11.1 gallons 42 L 9.2 UK gallons |
| CO2 utsläpp WLTP : | 118 g/km (Renault) |
| Utsläppsstandard : | Euro 6e 36EA |
| Katalysator : | Y |
|
|
| Topphastighet : | 99 Mph / 160 km/h |
| Acceleration 0 till 100 km / h (0-62 mph) : | 17.1 s |
|
|
| Axelavstånd : | 101.69 tum / 258.3 cm |
| Längd : | 159.57 tum / 405.3 cm |
| Bredd : | 70.79 tum / 179.8 cm |
| Bredd med speglar : | 78.27 tum / 198.8 cm |
| Höjd : | 56.69 tum / 144.0 cm |
| Spårbredd fram : | 59.76 tum / 151.8 cm |
| Spårbredd bak : | 59.29 tum / 150.6 cm |
| Frigångshöjd : | 5.59 tum / 14.2 cm |
| Max släpvagnsvikt : | 1984 lbs / 900 kg |
| Cx : | - |
| Vikt : | 2478 lbs / 1124 kg |
| Vikt / Hästkrafter Förhållandet : | 16.8 kg/hp |
|
|
| Antal sittplatser : | 5 platser |
| Sätesarrangemang : | 2+3 |
| Bagageutrymme : | 13.8 cu-ft / 391 L |
| Bagageutrymme första raden : | 37.8 cu-ft / 1069 L |
|
|||
| Frambromsar : |
Vent skivor (11.02 tum / 280 mm) |
||
| Bakbromsar : |
Trummande (10.24 tum / 260 mm) |
||
| Framdäcken : | 195/55 R16 | ||
| Bakdäck : | 195/55 R16 | ||
| Svängdiameter : | 34.1 feet / 10.4 m | ||
| Framvagnsupphängning : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Bakvagnsupphängning : | Independent Cross Arms. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
Hur snabbt går en Renault Clio 5 Phase 2 SCe 65?
Renault Clio 5 Phase 2 SCe 65 kan nå 0 till 100 km/h (0 till 62 mph) på 17.1 sekunder och 0 till 96 km/h (0 till 60 mph) på - sekunder, med en topphastighet på 160 km/h / 99 mph.
Hur många hästkrafter (hp) har en 2023 Renault Clio 5 Phase 2 SCe 65?
En 2023 Renault Clio 5 Phase 2 SCe 65 har 67 PS / 66 bhp / 49 kW.
Hur mycket väger en Renault Clio 5 Phase 2 SCe 65?
Renault Clio 5 Phase 2 SCe 65 väger 1124 Kg / 2478 lbs.
Vad är bränsleförbrukningen för Renault Clio 5 Phase 2 SCe 65?
Renault Clio 5 Phase 2 SCe 65 bränsleförbrukning är 37 MPG / 6.4 L/100 km / 44 MPG UK Låg WLTP / 48 MPG / 4.9 L/100 km / 58 MPG UK Medelhög WLTP / 52 MPG / 4.5 L/100 km / 63 MPG UK Hög WLTP / 41 MPG / 5.7 L/100 km / 50 MPG UK Extra hög WLTP / 45 MPG / 5.2 L/100 km / 54 MPG UK Blandad körning WLTP.
Vilken motor har Renault Clio 5 Phase 2 SCe 65?
Renault Clio 5 Phase 2 SCe 65 har en Regelbundna 3, Bensin motor med 999 cm3 / 61 cu-in kapacitet.
Vilka är måtten på Renault Clio 5 Phase 2 SCe 65?
Renault Clio 5 Phase 2 SCe 65 är 159.57 tum / 405.3 cm lång, 70.79 tum / 179.8 cm bred och 56.69 tum / 144.0 cm hög, med en hjulbas på 101.69 tum / 258.3 cm.
Hur stort bagageutrymme har Renault Clio 5 Phase 2 SCe 65?
Renault Clio 5 Phase 2 SCe 65 erbjuder 13.8 cu-ft / 391 L bagageutrymme, vilket ökar till 37.8 cu-ft / 1069 L när baksätena fälls ned.





