Mercedes Benz SL (R232) AMG 43 EQ Boost SPEEDSHIFT MCT 9G Specifikationer
(2024 - 2024) - 2024Huvudspecifikationer
1991 cm3
421 PS / 310 kW
500 Nm
278 km/h
9 L/100 km
31 MPG UK
|
|
| Generation : | R232 |
| Kaross : | Roadster |
| Num. av Dörrar : | 2 dörrar |
|
|
| Motorkonfiguration : | Regelbundna 4 |
| Motorkod : | M 139.580 |
| Bränsle : | Mild Hybrid / Bensin |
| Bränslesystem : | Direct Injection |
| Motorupphängning : | Längsgående |
| Motorposition : | Främre |
| Motorvolym : | 121.5 cu-in / 1991 cm3 |
| Cylinderdiameter x Slaglängd : |
3.27 x 3.62 tum 83.0 x 92.0 mm |
| Ventiler : | 16 ventiler |
| Överladdning : | Bi-Turbo |
| Kompressionsförhållande : | 10.0 |
| Hästkrafter : |
415 HP / 421 PS / 310 kW @ 6750 v/min |
| Vridmoment : |
368 lb-ft / 500 Nm @ 3250-5000 v/min |
| Drivlina : | RWD |
| Växellåda : |
9 hastigheter Automatic
|
|
|
| Systemeffekt : | 415 HP / 421 PS / 310 kW |
| Totalt Vridmoment : | 368 lb-ft / 500 Nm |
| Elmotor total effekt : | 14 HP / 14 PS / 10 kW |
| Number of electric engines: | 1 |
| Front Axle Electric Engine Power: | 14 HP / 14 PS / 10 kW |
|
|
| Bränsleförbrukning - Blandad körning WLTP: |
26 MPG 9 L/100 km 31 MPG UK |
| Räckvidd (WLTP): | 483 miles / 777 km |
| Tankvolym : |
18.5 gallons 70 L 15.4 UK gallons |
|
|
| Batterityp : | Lithium-ion |
| Batterispänning : | 48 V |
| CO2 utsläpp WLTP : | 206 g/km (Mercedes Benz) |
| Utsläppsstandard : | Euro 6e |
| Katalysator : | Particle Filter |
|
|
| Topphastighet : | 173 Mph / 278 km/h |
| Acceleration 0 till 100 km / h (0-62 mph) : | 4.7 s |
|
|
| Axelavstånd : | 106.3 tum / 270.0 cm |
| Längd : | 185.24 tum / 470.5 cm |
| Bredd : | 75.39 tum / 191.5 cm |
| Bredd med speglar : | 82.68 tum / 210.0 cm |
| Höjd : | 53.5 tum / 135.9 cm |
| Spårbredd fram : | 65.55 tum / 166.5 cm |
| Spårbredd bak : | 64.13 tum / 162.9 cm |
| Frigångshöjd : | 3.39 tum / 8.6 cm |
| Cx : | - |
| Vikt : | 3990 lbs / 1810 kg |
| Vikt / Hästkrafter Förhållandet : | 4.3 kg/hp |
|
|
| Antal sittplatser : | 4 platser |
| Bagageutrymme : | 8.5 cu-ft / 240 L |
|
|||
| Frambromsar : |
Vent skivor (- tum / - mm) |
||
| Bakbromsar : |
Vent skivor (- tum / - mm) |
||
| Framdäcken : | 255/45 R19 | ||
| Bakdäck : | 285/40 R19 | ||
| Framhjul Bredd : | 9.5" | ||
| Bakhjulen Bredd : | 11.0" | ||
| Svängdiameter : | 42 feet / 12.8 m | ||
| Framvagnsupphängning : | Independent Double wishbone. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Bakvagnsupphängning : | Independent Double wishbone. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
Hur snabbt går en Mercedes Benz SL (R232) AMG 43 EQ Boost SPEEDSHIFT MCT 9G?
Mercedes Benz SL (R232) AMG 43 EQ Boost SPEEDSHIFT MCT 9G kan nå 0 till 100 km/h (0 till 62 mph) på 4.7 sekunder och har en topphastighet på 278 km/h / 173 mph.
Hur många hästkrafter (hp) har en 2024 Mercedes Benz SL (R232) AMG 43 EQ Boost SPEEDSHIFT MCT 9G?
En 2024 Mercedes Benz SL (R232) AMG 43 EQ Boost SPEEDSHIFT MCT 9G har 421 PS / 415 bhp / 310 kW.
Hur mycket väger en Mercedes Benz SL (R232) AMG 43 EQ Boost SPEEDSHIFT MCT 9G?
Mercedes Benz SL (R232) AMG 43 EQ Boost SPEEDSHIFT MCT 9G väger 1810 Kg / 3990 lbs.
Vad är bränsleförbrukningen för Mercedes Benz SL (R232) AMG 43 EQ Boost SPEEDSHIFT MCT 9G?
Mercedes Benz SL (R232) AMG 43 EQ Boost SPEEDSHIFT MCT 9G bränsleförbrukning är 26 MPG / 9 L/100 km / 31 MPG UK Blandad körning WLTP.
Vad är Mercedes Benz SL (R232) AMG 43 EQ Boost SPEEDSHIFT MCT 9G elräckvidd?
Mercedes Benz SL (R232) AMG 43 EQ Boost SPEEDSHIFT MCT 9G elräckvidd är .
Vilken motor har Mercedes Benz SL (R232) AMG 43 EQ Boost SPEEDSHIFT MCT 9G?
Mercedes Benz SL (R232) AMG 43 EQ Boost SPEEDSHIFT MCT 9G har en Regelbundna 4, Hybrid / Bensin-motor med en cylindervolym på 1991 cm3 / 121.5 cu-in. Mercedes Benz SL (R232) AMG 43 EQ Boost SPEEDSHIFT MCT 9G har också 1 elektrisk(a) motor(er) .
-a159f1499038d4a4a7.jpg)
-9905692e4a35cd11f4.jpg)
-2.jpg)
-2.jpg)


-9d11d646abbe5f5675.jpg)
