Lexus RX (AL20) 350 AWD Specifikationer
(2015 - 2019) - år 2015, 2016, 2017, 2018, 2019
|
|
| Generation : | RX 4th Gen. (AL20) - 2016 New Model |
| Kaross : | SUV |
| Num. av Dörrar : | 5 dörrar |
|
|
| Motorkonfiguration : | V 6 |
| Motorkod : | Toyota 2GR-FKS |
| Bränsle : | Bensin |
| Bränslesystem : | Direct Injection. |
| Motorupphängning : | Transversell |
| Motorposition : | Främre |
| Motorvolym : | 210.9 cu-in / 3456 cm3 |
| Cylinderdiameter x Slaglängd : |
3.7 x 3.27 tum 94.0 x 83.1 mm |
| Ventiler : | 24 ventiler |
| Överladdning : | Naturligt sugmotor |
| Kompressionsförhållande : | 11.8 |
| Hästkrafter : |
290 HP / 294 PS / 216 kW @ 6300 v/min |
| Vridmoment : |
266 lb-ft / 362 Nm @ 4700 v/min |
| Drivlina : | AWD |
| Växellåda : |
8 hastigheter Automatic
Utväxlingar
1st Gear Ratio: 2nd Gear Ratio: 3rd Gear Ratio: 4th Gear Ratio: 5th Gear Ratio: 6th Gear Ratio: 7th Gear Ratio: 8th Gear Ratio: Final Drive Ratio: 3.329 |
|
|
| Bränsleförbrukning - EPA motorväg (2008 - ): |
26 MPG 31 MPG UK 9 L/100 km |
| Bränsleförbrukning - EPA Stadskörning (2008 - ): |
19 MPG 23 MPG UK 12.4 L/100 km |
| Bränsleförbrukning - EPA Blandad körning (2008 - ): |
22 MPG 26 MPG UK 10.7 L/100 km |
| Räckvidd (EPA): | 424 miles / 682 km |
| Tankvolym : |
19.3 gallons 73 L 16.1 UK gallons |
| Utsläppsstandard : | ULEV-III SULEV70 |
| Katalysator : | Yes, with Lamda-Sensor |
|
|
| Topphastighet : | 124 Mph / 200 km/h |
| Bromsförmåga 0 till 60 mph (0 till 96 Km/h) : | 7.9 s |
| Acceleration 0 till 100 km / h (0-62 mph) : | 8.4 s |
|
|
| Axelavstånd : | 109.8 tum / 278.9 cm |
| Längd : | 192.52 tum / 489 cm |
| Bredd : | 74.61 tum / 189.5 cm |
| Höjd : | 67.72 tum / 172 cm |
| Spårbredd fram : | 64.41 tum / 163.6 cm |
| Spårbredd bak : | 64.02 tum / 162.6 cm |
| Frigångshöjd : | 8.19 tum / 20.8 cm |
| Approach angle (deg) : | 17.0° |
| Breakover angle (deg) : | 16.8° |
| Departure angle (deg) : | 24.9° |
| Max släpvagnsvikt : | 3499 lbs / 1587 kg |
| Cx : | 0.34 |
| Vikt : | 4387 lbs / 1990 kg |
| Vikt / Hästkrafter Förhållandet : | 6.8 kg/hp |
|
|
| Antal sittplatser : | 5 platser |
| Bagageutrymme : | 18.4 cu-ft / 521 L |
| Bagageutrymme första raden : | 56.3 cu-ft / 1594 L |
|
|||
| Frambromsar : |
Vent skivor (12.91 tum / 328 mm) |
||
| Bakbromsar : |
Vent skivor (13.31 tum / 338 mm) |
||
| Framdäcken : | 235/65 R18 | ||
| Bakdäck : | 235/65 R18 | ||
| Styrning : | Rack and Pinion Electric | ||
| Svängdiameter : | 38.1 feet / 11.6 m | ||
| Rattvarv : | 2.7 varv | ||
| Styrväxel : | 14.8 | ||
| Framvagnsupphängning : | MacPherson strut. coil springs | ||
| Bakvagnsupphängning : | Double Wishbone type. coil springs | ||
Hur snabbt går en Lexus RX (AL20) 350 AWD?
Lexus RX (AL20) 350 AWD kan nå 0 till 100 km/h (0 till 62 mph) på 8.4 sekunder och 0 till 96 km/h (0 till 60 mph) på 7.9 sekunder, med en topphastighet på 200 km/h / 124 mph.
Hur många hästkrafter (hp) har en 2015 Lexus RX (AL20) 350 AWD?
En 2015 Lexus RX (AL20) 350 AWD har 294 PS / 290 bhp / 216 kW.
Hur mycket väger en Lexus RX (AL20) 350 AWD?
Lexus RX (AL20) 350 AWD väger 1990 Kg / 4387 lbs.
Vad är bränsleförbrukningen för Lexus RX (AL20) 350 AWD?
Lexus RX (AL20) 350 AWD bränsleförbrukning är .
Vilken motor har Lexus RX (AL20) 350 AWD?
Lexus RX (AL20) 350 AWD har en V 6, Bensin motor med 3456 cm3 / 210.9 cu-in kapacitet.
-2.jpg)
-8.jpg)
-1.jpg)



-1.jpg)
