Ford Tourneo Custom L2 2024 320 2.0 EcoBlue 170HP Auto Specifikationer
(2023 - ) - år 2023, 2024, 2025, 2026Huvudspecifikationer
Diesel
122 cu-in
2000 cm3
2000 cm3
Regelbundna 4
168 HP
170 PS / 125 kW
170 PS / 125 kW
287 lb-ft
390 Nm
390 Nm
29 MPG
8.1 L/100 km
35 MPG UK
8.1 L/100 km
35 MPG UK
|
|
| Generation : | Tourneo Custom 2 - 2024 New Model |
| Kaross : | Bus |
| Num. av Dörrar : | 4 dörrar |
|
|
| Motorkonfiguration : | Regelbundna 4 |
| Motorkod : | BKFA |
| Bränsle : | Diesel |
| Bränslesystem : | Common Rail |
| Smörjning : |
See oil information Ford Tourneo Custom L2 2024 320 2.0 EcoBlue 170HP Auto Smörjmedel - Motorolja Alla Klimat: 5W30 Motorolja kvantitet (med Filter): 9.3 L |
| Motorposition : | Främre |
| Motorvolym : | 122 cu-in / 2000 cm3 |
| Cylinderdiameter x Slaglängd : |
3.31 x 3.54 tum 84.0 x 90.0 mm |
| Överladdning : | Turbo Intercooler |
| Kompressionsförhållande : | 15.8 |
| Hästkrafter : |
168 HP / 170 PS / 125 kW @ 3500 v/min |
| Vridmoment : |
287 lb-ft / 390 Nm @ 1750-2500 v/min |
| Drivlina : | FWD |
| Växellåda : |
8 hastigheter Automatic
|
|
|
| Bränsleförbrukning - Blandad körning WLTP: |
29 MPG 8.1 L/100 km 35 MPG UK |
| Räckvidd (WLTP): | 422 miles / 679 km |
| Tankvolym : |
14.5 gallons 55 L 12.1 UK gallons |
| CO2 utsläpp WLTP : | 212 g/km (Ford) |
| Utsläppsstandard : | Euro 6d - WLTP |
| Katalysator : | Particle Filter (with SCR cat.) |
|
|
| Topphastighet : | - Mph / - km/h |
| Acceleration 0 till 100 km / h (0-62 mph) : | - s |
|
|
| Axelavstånd : | 137.8 tum / 350.0 cm |
| Längd : | - tum / - cm |
| Bredd : | - tum / - cm |
| Höjd : | - tum / - cm |
| Spårbredd fram : | 67.91 tum / 172.5 cm |
| Spårbredd bak : | 67.56 tum / 171.6 cm |
| Lastutrymmets höjd : | 56.42 tum / 143.3 cm |
| Lastutrymmets bredd : | 69.96 tum / 177.7 cm |
| Lastutrymmets bredd mellan hjulhus : | 54.8 tum / 139.2 cm |
| Cx : | - |
|
|
| Antal sittplatser : | 9 platser |
| Sätesarrangemang : | 3+3+3 |
| Bagageutrymme : | 22.3 cu-ft / 632 L |
|
|||
| Frambromsar : |
Vent skivor (12.13 tum / 308 mm) |
||
| Bakbromsar : |
Skivor (11.97 tum / 304 mm) |
||
| Framdäcken : | 215/60 R17 | ||
| Bakdäck : | 215/60 R17 | ||
| Framvagnsupphängning : | MacPherson struts. Coil springs. Anti-roll bar. | ||
| Bakvagnsupphängning : | Independent. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||








