DS DS 9 E-Tense 360 4x4 Specifikationer
(2023 - ) - år 2023, 2024, 2025, 2026Huvudspecifikationer
1598 cm3
360 PS / 265 kW
520 Nm
250 km/h
1.5 L/100 km
188 MPG UK
|
|
| Kaross : | Sedan |
| Num. av Dörrar : | 4 dörrar |
|
|
| Motorkonfiguration : | Regelbundna 4 |
| Motorkod : | 5G06 |
| Bränsle : | Plug-in Hybrid / Bensin |
| Bränslesystem : | Direct Injection |
| Motorupphängning : | Transversell |
| Motorposition : | Främre |
| Motorvolym : | 97.5 cu-in / 1598 cm3 |
| Cylinderdiameter x Slaglängd : |
3.03 x 3.39 tum 77.0 x 86.0 mm |
| Ventiler : | 16 ventiler |
| Överladdning : | Turbo Intercooler |
| Hästkrafter : |
197 HP / 200 PS / 147 kW @ 6000 v/min |
| Vridmoment : |
221 lb-ft / 300 Nm @ 3000 v/min |
| Drivlina : | AWD |
| Växellåda : |
8 hastigheter Automatic
|
|
|
| Systemeffekt : | 355 HP / 360 PS / 265 kW |
| Totalt Vridmoment : | 383 lb-ft / 520 Nm |
| Elmotor total effekt : | 220 HP / 223 PS / 164 kW |
| Elmotor total vridmoment : | 358 lb-ft / 486 Nm |
| Number of electric engines: | 2 |
| Gearbox Electric Engine Power: | 109 HP / 110 PS / 81 kW |
| Rear Axle Electric Engine Power: | 111 HP / 113 PS / 83 kW |
|
|||||||||||||||||
| Bränsleförbrukning - Blandad körning WLTP: |
157 MPG 1.5 L/100 km 188 MPG UK |
||||||||||||||||
| Tankvolym : |
11.1 gallons 42 L 9.2 UK gallons |
||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
| Räckvidd (WLTP): | 39 miles / 62 km | ||||||||||||||||
| Genomsnittlig Energiförbrukning WLTP: | 3.55 miles/ kWh (17.5 kWh / 100 km) | ||||||||||||||||
| Batterityp : | Lithium-ion | ||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
| Batterikapacitet : | 15.6 kWh | ||||||||||||||||
| CO2 utsläpp WLTP : | 35 g/km (DS) | ||||||||||||||||
| Utsläppsstandard : | Euro 6d - WLTP | ||||||||||||||||
| Katalysator : | Particle Filter | ||||||||||||||||
|
|
| Topphastighet : | 155 Mph / 250 km/h |
| Acceleration 0 till 100 km / h (0-62 mph) : | 5.7 s |
|
|
| Axelavstånd : | 113.98 tum / 289.5 cm |
| Längd : | 194.25 tum / 493.4 cm |
| Bredd : | 73.03 tum / 185.5 cm |
| Bredd med speglar : | 81.85 tum / 207.9 cm |
| Höjd : | 57.44 tum / 145.9 cm |
| Spårbredd fram : | 62.36 tum / 158.4 cm |
| Spårbredd bak : | 61.65 tum / 156.6 cm |
| Max släpvagnsvikt : | 2657 lbs / 1205 kg |
| Cx : | - |
| Vikt : | 4422 lbs / 2006 kg |
| Vikt / Hästkrafter Förhållandet : | 5.6 kg/hp |
|
|
| Antal sittplatser : | 5 platser |
| Bagageutrymme : | 18 cu-ft / 510 L |
|
|||
| Frambromsar : |
Vent skivor (14.96 tum / 380 mm) |
||
| Bakbromsar : |
Skivor (11.42 tum / 290 mm) |
||
| Framdäcken : | 235/40 R20 | ||
| Bakdäck : | 235/40 R20 | ||
| Framvagnsupphängning : | Independent. MacPherson. Coil Springs. | ||
| Bakvagnsupphängning : | Multi-link. Coil Springs. | ||
Hur snabbt går en DS DS 9 E-Tense 360 4x4?
DS DS 9 E-Tense 360 4x4 kan nå 0 till 100 km/h (0 till 62 mph) på 5.7 sekunder och har en topphastighet på 250 km/h / 155 mph.
Hur många hästkrafter (hp) har en 2023 DS DS 9 E-Tense 360 4x4?
En 2023 DS DS 9 E-Tense 360 4x4 har 360 PS / 355 bhp / 265 kW.
Hur mycket väger en DS DS 9 E-Tense 360 4x4?
DS DS 9 E-Tense 360 4x4 väger 2006 Kg / 4422 lbs.
Vad är bränsleförbrukningen för DS DS 9 E-Tense 360 4x4?
DS DS 9 E-Tense 360 4x4 bränsleförbrukning är 157 MPG / 1.5 L/100 km / 188 MPG UK Blandad körning WLTP.
Vad är DS DS 9 E-Tense 360 4x4 elräckvidd?
DS DS 9 E-Tense 360 4x4 elräckvidd är 62 Km / 39 miles WLTP.
Vilken motor har DS DS 9 E-Tense 360 4x4?
DS DS 9 E-Tense 360 4x4 har en Regelbundna 4, Hybrid / Bensin-motor med en cylindervolym på 1598 cm3 / 97.5 cu-in. DS DS 9 E-Tense 360 4x4 har också 2 elektrisk(a) motor(er) .







