Yamaha XT 600 E Specs
(2000)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
39 HP
40.00 PS / 29 kW
40.00 PS / 29 kW
96 Mph
155.0 km/h
155.0 km/h
5-speed
Yamaha XT 600 E General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha XT 600 E |
| Start year | 2000 |
| Year | 2000 |
| Category | Enduro / offroad |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha XT 600 E Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 855 mm (33.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 156.0 kg (343.9 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.2564 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha XT 600 E Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 595.00 ccm (36.31 cubic inches) |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 40.00 HP (29.2 kW) @ 6000 RPM |
| Maximum torque | 48.00 Nm (4.9 kgf-m or 35.4 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha XT 600 E Performance |
|
| Top Speed | 155.0 km/h (96.3 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha XT 600 E Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha XT 600 E has?
The Yamaha XT 600 E has 40.00 HP (29.2 kW) @ 6000 RPM.
How fast is a Yamaha XT 600 E?
The Yamaha XT 600 E top speed is 155.0 km/h (96.3 mph).
How much does a Yamaha XT 600 E weighs?
The Yamaha XT 600 E weighs 156.0 kg (343.9 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha XT 600 E?
The Yamaha XT 600 E seat height is 855 mm (33.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha XT 600 E has?
The Yamaha XT 600 E has 5 gears.
The Yamaha XT 600 E has 40.00 HP (29.2 kW) @ 6000 RPM.
How fast is a Yamaha XT 600 E?
The Yamaha XT 600 E top speed is 155.0 km/h (96.3 mph).
How much does a Yamaha XT 600 E weighs?
The Yamaha XT 600 E weighs 156.0 kg (343.9 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha XT 600 E?
The Yamaha XT 600 E seat height is 855 mm (33.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha XT 600 E has?
The Yamaha XT 600 E has 5 gears.