Yamaha TT 600 R Specs
(1999)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
42 HP
43.00 PS / 32 kW
43.00 PS / 32 kW
93 Mph
150.0 km/h
150.0 km/h
399 MPG
0.59 L/100 km
479 MPG UK
0.59 L/100 km
479 MPG UK
5-speed
340 lbs
/ 154.0 kg
/ 154.0 kg
Yamaha TT 600 R General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha TT 600 R |
| Start year | 1999 |
| Year | 1999 |
| Category | Enduro / offroad |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha TT 600 R Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,480 mm (58.3 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 945 mm (37.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 90/90-19 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 130/90-18 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 267 mm (10.5 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 220 mm (8.7 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 154.0 kg (339.5 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | 46.8 |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | 280 mm (11.0 inches) |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | 280 mm (11.0 inches) |
Yamaha TT 600 R Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 595.00 ccm (36.31 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 95.0 x 84.0 mm (3.7 x 3.3 inches) |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 43.00 HP (31.4 kW) @ 6500 RPM |
| Maximum torque | 50.00 Nm (5.1 kgf-m or 36.9 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha TT 600 R Performance |
|
| Top Speed | 150.0 km/h (93.2 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | 5.500 seconds |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | 17.000 seconds |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 0.59 litres/100 km (169.5 km/l or 398.68 mpg) |
| CO2 emissions | 13.7 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Yamaha TT 600 R Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Kick |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha TT 600 R has?
The Yamaha TT 600 R has 43.00 HP (31.4 kW) @ 6500 RPM.
How fast is a Yamaha TT 600 R?
The Yamaha TT 600 R top speed is 150.0 km/h (93.2 mph).
How tall (seat height) is a Yamaha TT 600 R?
The Yamaha TT 600 R seat height is 945 mm (37.2 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha TT 600 R has?
The Yamaha TT 600 R has 5 gears.
The Yamaha TT 600 R has 43.00 HP (31.4 kW) @ 6500 RPM.
How fast is a Yamaha TT 600 R?
The Yamaha TT 600 R top speed is 150.0 km/h (93.2 mph).
How tall (seat height) is a Yamaha TT 600 R?
The Yamaha TT 600 R seat height is 945 mm (37.2 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha TT 600 R has?
The Yamaha TT 600 R has 5 gears.