Macbor Eight Mile 500 Street Specs
(2023)
Key Specs
Twin, four-stroke
0 HP
0.2682 PS / 0 kW
0.2682 PS / 0 kW
109 Mph
175.0 km/h
175.0 km/h
60 MPG
3.9 L/100 km
72 MPG UK
3.9 L/100 km
72 MPG UK
6-speed
430 lbs
/ 195.0 kg
/ 195.0 kg
Macbor Eight Mile 500 Street General Information |
|
| Brand: | Macbor |
| Model: | Macbor Eight Mile 500 Street |
| Start year: | 2023 |
| Year: | 2023 |
| Category: | Allround |
| Factory Warranty (Years / miles): | - |
Macbor Eight Mile 500 Street Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type: | - |
| Seat details: | - |
| Wheelbase: | 1440 mm (56.7 inches) |
| Length: | 2110 mm (83.1 inches) |
| Width: | 895 mm (35.2 inches) |
| Height: | 1145 mm (45.1 inches) |
| Seat Height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height : | - |
| Ground Clearance: | 180 mm (7.1 inches) |
| Trail size: | - |
| Wheels details: | Spoked aluminium. Pirelli tyres. |
| Front Tyres - Rims dimensions: | 110/80-R18 |
| Rear Tyres - Rims dimensions: | 160/60-R17 |
| Front brakes: | Double disc. Floating discs. Wave disc. Two-piston calipers. ABS. |
| Rear brakes: | Single disc. Wave disc. ABS. |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions: | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions: | 240 mm (9.4 inches) |
| Curb Weight (including fluids): | 195.0 kg (429.9 pounds) |
| Dry Weight: | 175.0 kg (385.8 pounds) |
| Front Percentage of Weight: | - |
| Rear Percentage of Weight: | - |
| Weight-Power Output Ratio :: | 0.2682 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity: | 18.00 litres (4.76 US gallons) |
| Reserve Fuel Capacity: | - |
| Carrying Details and Capacity: | - |
| Front Suspension: | 41 mm KYB upside down fork. Non-adjustable. |
| Front Suspension Travel: | 155 mm (6.1 inches) |
| Rear Suspension: | KYB monoshock. Progressive suspension through a linkage system. |
| Rear Suspension Travel: | 165 mm (6.5 inches) |
Macbor Eight Mile 500 Street Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders: | Twin, four-stroke |
| Engine details: | - |
| Fuel system: | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity: | 471.0 ccm (28.74 cubic inches) |
| Bore x Stroke: | 67.0 x 66.8 mm (2.6 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio: | 10.7:1 |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration: | - |
| Maximum power - Output - Horsepower: | 0.2682 HP/kg |
| Maximum torque: | 43.0 Nm (4.4 kgf-m or 31.7 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Engine Maximum RPM: | - |
| Cooling system: | - |
| Lubrication system: | - |
| Engine oil capacity: | - |
| Exhaust system: | - |
| Gearbox: | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio: | Chain (final drive) |
| Clutch type: | - |
| Driveline: | - |
Macbor Eight Mile 500 Street Performance |
|
| Top Speed: | 175.0 km/h (108.7 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph): | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile): | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear: | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency: | 3.90 litres/100 km (25.6 km/l or 60.31 mpg) |
| CO2 emissions: | 90.5 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions: | Euro 5 |
Macbor Eight Mile 500 Street Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type: | ECU |
| Electrical Details: | - |
| Starter Type: | Electric |
| Instruments: | Digital |
| Lights: | LED lighting |
How much horsepower does a Macbor Eight Mile 500 Street has?
The Macbor Eight Mile 500 Street has 0.2682 HP/kg.
How fast is a Macbor Eight Mile 500 Street?
The Macbor Eight Mile 500 Street top speed is 175.0 km/h (108.7 mph).
How much does a Macbor Eight Mile 500 Street weighs?
The Macbor Eight Mile 500 Street weighs 175.0 kg (385.8 pounds).
How tall (seat height) is a Macbor Eight Mile 500 Street?
The Macbor Eight Mile 500 Street seat height is 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Macbor Eight Mile 500 Street has?
The Macbor Eight Mile 500 Street has 6 gears.
The Macbor Eight Mile 500 Street has 0.2682 HP/kg.
How fast is a Macbor Eight Mile 500 Street?
The Macbor Eight Mile 500 Street top speed is 175.0 km/h (108.7 mph).
How much does a Macbor Eight Mile 500 Street weighs?
The Macbor Eight Mile 500 Street weighs 175.0 kg (385.8 pounds).
How tall (seat height) is a Macbor Eight Mile 500 Street?
The Macbor Eight Mile 500 Street seat height is 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Macbor Eight Mile 500 Street has?
The Macbor Eight Mile 500 Street has 6 gears.