Yamaha TT 600 R Specs
(2000)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
42 HP
43.00 PS / 32 kW
43.00 PS / 32 kW
99 Mph
160.0 km/h
160.0 km/h
5-speed
Yamaha TT 600 R General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha TT 600 R |
| Start year | 2000 |
| Year | 2000 |
| Category | Enduro / offroad |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha TT 600 R Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,480 mm (58.3 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 945 mm (37.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 310 mm (12.2 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 131.0 kg (288.8 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.3282 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha TT 600 R Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 595.00 ccm (36.31 cubic inches) |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 43.00 HP (31.4 kW) @ 6500 RPM |
| Maximum torque | 50.00 Nm (5.1 kgf-m or 36.9 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha TT 600 R Performance |
|
| Top Speed | 160.0 km/h (99.4 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha TT 600 R Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Kick |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha TT 600 R has?
The Yamaha TT 600 R has 43.00 HP (31.4 kW) @ 6500 RPM.
How fast is a Yamaha TT 600 R?
The Yamaha TT 600 R top speed is 160.0 km/h (99.4 mph).
How much does a Yamaha TT 600 R weighs?
The Yamaha TT 600 R weighs 131.0 kg (288.8 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha TT 600 R?
The Yamaha TT 600 R seat height is 945 mm (37.2 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha TT 600 R has?
The Yamaha TT 600 R has 5 gears.
The Yamaha TT 600 R has 43.00 HP (31.4 kW) @ 6500 RPM.
How fast is a Yamaha TT 600 R?
The Yamaha TT 600 R top speed is 160.0 km/h (99.4 mph).
How much does a Yamaha TT 600 R weighs?
The Yamaha TT 600 R weighs 131.0 kg (288.8 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha TT 600 R?
The Yamaha TT 600 R seat height is 945 mm (37.2 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha TT 600 R has?
The Yamaha TT 600 R has 5 gears.