Hyundai Matrix 2008 1.8 Specs
(2008 - 2010) - Technical Specifications for Years 2008, 2009, 2010
|
|
| Generation : | Matrix - 2009 Facelift |
| Body : | MPV |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | G4GB |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | Injection |
| Lubrication : |
See oil information Hyundai Matrix 2008 1.8 Oil Specifications - Engine oil All Weather: 10W40 API/ACEA: API SH Engine oil capacity (with filter): 4.0 L |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 109.5 cu-in / 1795 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.23 x 3.35 inches 82 x 85 mm |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 10 |
| Horsepower : |
120 HP / 122 PS / 90 kW @ 6000 rpm |
| Maximum torque : |
119 lb-ft / 162 Nm @ 4500 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
5 speed Manual
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - City NEDC : |
22 MPG 10.8 L/100 km 26 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Open road NEDC : |
35 MPG 6.7 L/100 km 42 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined NEDC : |
28 MPG 8.3 L/100 km 34 MPG UK |
| Range : | 411 miles / 662 km |
| Fuel Tank Capacity : |
14.5 gallons 55 L 12.1 UK gallons |
| CO2 emissions : | 198 g/km (Hyundai) |
| Emission standard : | Euro 4 |
| Catalytic converter : | Y |
|
|
| Top Speed : | 114 Mph / 184 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 11.3 s |
|
|
| Wheelbase : | 102.36 inches / 260.0 cm |
| Length : | 159.84 inches / 406.0 cm |
| Width : | 68.5 inches / 174.0 cm |
| Width with mirrors : | 77.36 inches / 196.5 cm |
| Height : | 64.37 inches / 163.5 cm |
| Front Axle : | 58.46 inches / 148.5 cm |
| Rear Axle : | 58.46 inches / 148.5 cm |
| Max. Towing Capacity Weight : | 2866 lbs / 1300 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 2994 lbs / 1358 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 11.1 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 12.5 cu-ft / 354 L |
| Trunk / Boot First Row : | 45.3 cu-ft / 1284 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Drums (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 205/45 R16 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 205/45 R16 | ||
| Turning circle : | 37.1 feet / 11.3 m | ||
| Front Suspension : | MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
What engine is in Hyundai Matrix 2008 1.8?
The Hyundai Matrix 2008 1.8 has a Inline 4, Petrol engine with 1795 cm3 / 109.5 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2008 Hyundai Matrix 2008 1.8 have?
The 2008 Hyundai Matrix 2008 1.8 has 122 PS / 120 bhp / 90 kW.
How much does a Hyundai Matrix 2008 1.8 weighs?
The Hyundai Matrix 2008 1.8 weighs 1358 Kg / 2994 lbs.
What is the top speed of a Hyundai Matrix 2008 1.8?
The Hyundai Matrix 2008 1.8 top speed is 184 Km/h / 114 mph.
Is Hyundai Matrix 2008 1.8 All Wheel Drive (AWD)?
No, the Hyundai Matrix 2008 1.8 is not All Wheel Drive (AWD). It's Front Wheel Drive (FWD).
How fast is a Hyundai Matrix 2008 1.8?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 11.3 seconds and has a top speed of 114 mph.
The Hyundai Matrix 2008 1.8 has a Inline 4, Petrol engine with 1795 cm3 / 109.5 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2008 Hyundai Matrix 2008 1.8 have?
The 2008 Hyundai Matrix 2008 1.8 has 122 PS / 120 bhp / 90 kW.
How much does a Hyundai Matrix 2008 1.8 weighs?
The Hyundai Matrix 2008 1.8 weighs 1358 Kg / 2994 lbs.
What is the top speed of a Hyundai Matrix 2008 1.8?
The Hyundai Matrix 2008 1.8 top speed is 184 Km/h / 114 mph.
Is Hyundai Matrix 2008 1.8 All Wheel Drive (AWD)?
No, the Hyundai Matrix 2008 1.8 is not All Wheel Drive (AWD). It's Front Wheel Drive (FWD).
How fast is a Hyundai Matrix 2008 1.8?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 11.3 seconds and has a top speed of 114 mph.









