John Deere 8295RT Specs
(2009)
John Deere 8295RT General Information |
|
| Brand | John Deere |
| Model | John Deere 8295RT |
| Start year | 2009 |
| End year | 2010 |
| Category / Type | Agricultural Crawler tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | John Deere |
| Factory | Waterloo, Iowa, USA |
| Serial Number Location | Right side of tractor. |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
John Deere 8295RT Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | CommandView cab standard with heat and air-conditioning. Optional automatic temperature control, mirros, and front/rear windshield wipers. |
| Wheelbase | 99 in |
| Length | 223.5 in |
| Fuel Capacity | 200 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 16-inch track |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 16-inch track |
| Steering type | electro-hydraulic power |
| Brakes type | hydraulic wet disc |
John Deere 8295RT Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 200 A |
| Number of batteries | 2 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | 925 A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
John Deere 8295RT Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 6-cylinder 24-valve |
| Fuel Type | turbocharged aftercooled diesel |
| Engine Code | John Deere |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 548 ci |
| Bore x Stroke | 4.661x5.354 |
| Compression Ratio | 16.3:1 |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 2100 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled inline |
| Engine Air Filter / Cleaner | dual paper elements |
| Transmission Type | full power shift Infinitely Variable Transmission (IVT) |
| Transmission / Gearbox gears | infinite forward and reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | crawler |
John Deere 8295RT PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 235 hp ( 279.14 hp) |
| Rear PTO RPM | 1000 (1-3/4) |
John Deere 8295RT Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( 212.62 hp) |
John Deere 8295RT Hydraulics |
|
| Type | closed center pressure-flow compensated |
| NÂș of valves | 3 to 5 |
| Pump flow | 35 gpm |
| Steering flow | - gpm |