John Deere 70R Specs
(2005)
John Deere 70R General Information |
|
| Brand | John Deere |
| Model | John Deere 70R |
| Start year | 2005 |
| End year | 2015 |
| Category / Type | Orchard/Vineyard tractor |
| Distributor | John Deere |
| Manufacturer | Goldini |
| Factory | Italy |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
John Deere 70R Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Two-post mid-mount folding ROPS. |
| Wheelbase | - in |
| Length | - in |
| Fuel Capacity | - |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Steering type | - |
| Brakes type | - |
John Deere 70R Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 55 A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
John Deere 70R Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 3-cylinder |
| Fuel Type | turbocharged diesel |
| Engine Code | VM Motori D703T |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 127.1 ci |
| Bore x Stroke | 3.70x3.94 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 68 hp @ 2600 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | dry |
| Transmission Type | - - |
| Transmission / Gearbox gears | 16 forward and reverse |
| Transmission Clutch | 280mm hydraulic dry disc |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
John Deere 70R PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | - |
| Rear PTO Power (Tested) | - hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | - |
John Deere 70R Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
John Deere 70R Hydraulics |
|
| Type | - |
| NÂș of valves | - |
| Pump flow | - gpm |
| Steering flow | - gpm |