Peugeot Expert L3 Van 2024 2.0 BlueHDi 145 Specifikationer
(2024 - ) - år 2024, 2025, 2026Huvudspecifikationer
1997 cm3
144 PS / 106 kW
340 Nm
185 km/h
7.4 L/100 km
38 MPG UK
|
|
| Generation : | Expert 3 - 2024 Facelift |
| Kaross : | Van |
| Num. av Dörrar : | 4 dörrar |
|
|
| Motorkonfiguration : | Regelbundna 4 |
| Motorkod : | DW10FDDU370 | DW10FDDU340 |
| Bränsle : | Diesel |
| Bränslesystem : | Common Rail |
| Smörjning : |
See oil information Peugeot Expert L3 Van 2024 2.0 BlueHDi 145 Smörjmedel - Motorolja Alla Klimat: 0W30 OEM: PSA B71 2312 Motorolja kvantitet (med Filter): 6.0 L |
| Motorupphängning : | Transversell |
| Motorposition : | Främre |
| Motorvolym : | 121.9 cu-in / 1997 cm3 |
| Cylinderdiameter x Slaglängd : |
3.35 x 3.46 tum 85 x 88 mm |
| Ventiler : | 16 ventiler |
| Överladdning : | Turbo Intercooler |
| Kompressionsförhållande : | 16.7 |
| Hästkrafter : |
142 HP / 144 PS / 106 kW @ 3750 v/min |
| Vridmoment : |
250 lb-ft / 340 Nm @ 2000 v/min |
| Drivlina : | FWD |
| Växellåda : |
6 hastigheter Manual
|
|
|
| Bränsleförbrukning - Blandad körning WLTP: |
32 MPG 7.4 L/100 km 38 MPG UK |
| Räckvidd (WLTP): | 579 miles / 932 km |
| Tankvolym : |
18.2 gallons 69 L 15.2 UK gallons |
| AdBlue-tank : |
5.3 gallons 20 L 4.4 UK gallons |
| CO2 utsläpp WLTP : | 194 g/km (Peugeot) |
| Katalysator : | Particle Filter (with SCR cat.) |
|
|
| Topphastighet : | 115 Mph / 185 km/h |
| Acceleration 0 till 100 km / h (0-62 mph) : | - s |
| EU-körbuller : | 71 dB |
|
|
| Axelavstånd : | 128.94 tum / 327.5 cm |
| Längd : | 209.02 tum / 530.9 cm |
| Bredd : | 75.59 tum / 192.0 cm |
| Bredd med speglar : | 86.77 tum / 220.4 cm |
| Höjd : | 76.18 tum / 193.5 cm |
| Spårbredd fram : | 64.06 tum / 162.7 cm |
| Spårbredd bak : | 62.99 tum / 160.0 cm |
| Frigångshöjd : | 5.91 tum / 15.0 cm |
| Lastutrymmets längd : | 112.68 tum / 286.2 cm |
| Lastutrymmets höjd : | 55 tum / 139.7 cm |
| Lastutrymmets bredd : | 64.41 tum / 163.6 cm |
| Lastutrymmets bredd mellan hjulhus : | 49.53 tum / 125.8 cm |
| Lasthöjd vid lastöppning : | 23.62 tum / 60.0 cm |
| Bakdörrar bredd i lastöppning : | 50.47 tum / 128.2 cm |
| Bakdörrar höjd i lastöppning : | 48.03 tum / 122.0 cm |
| Sidodörr bredd i dörröppning : | 36.81 tum / 93.5 cm |
| Sidodörr höjd i dörröppning : | 48.86 tum / 124.1 cm |
| Max släpvagnsvikt : | 5512 lbs / 2500 kg |
| Cx : | - |
| Vikt : | 4034 lbs / 1830 kg |
| Vikt / Hästkrafter Förhållandet : | 12.6 kg/hp |
|
|
| Antal sittplatser : | 3 platser |
| Bagageutrymme : | 215.4 cu-ft / 6100 L |
| Bagageutrymme första raden : | 215.4 cu-ft / 6100 L |
|
|||
| Frambromsar : |
Vent skivor (11.97 tum / 304 mm) |
||
| Bakbromsar : |
Skivor (11.42 tum / 290 mm) |
||
| Framdäcken : | 215/65 R16 | ||
| Bakdäck : | 215/65 R16 | ||
| Svängdiameter : | 42.3 feet / 12.9 m | ||
| Framvagnsupphängning : | Independent. Reinfoced Psuedo MacPherson front axle with Anti-roll bar | ||
| Bakvagnsupphängning : | Oblique wishbone trailing arms rear axle | ||
Hur många hästkrafter (hp) har en 2024 Peugeot Expert L3 Van 2024 2.0 BlueHDi 145?
En 2024 Peugeot Expert L3 Van 2024 2.0 BlueHDi 145 har 145 PS / 143 bhp / 107 kW.
Hur mycket väger en Peugeot Expert L3 Van 2024 2.0 BlueHDi 145?
Peugeot Expert L3 Van 2024 2.0 BlueHDi 145 väger 1830 Kg / 4034 lbs.
Vad är bränsleförbrukningen för Peugeot Expert L3 Van 2024 2.0 BlueHDi 145?
Peugeot Expert L3 Van 2024 2.0 BlueHDi 145 bränsleförbrukning är 32 MPG / 7.4 L/100 km / 38 MPG UK Blandad körning WLTP.
Vilken motor har Peugeot Expert L3 Van 2024 2.0 BlueHDi 145?
Peugeot Expert L3 Van 2024 2.0 BlueHDi 145 har en Regelbundna 4, Diesel motor med 1997 cm3 / 121.9 cu-in kapacitet.
Vilka är måtten på Peugeot Expert L3 Van 2024 2.0 BlueHDi 145?
Peugeot Expert L3 Van 2024 2.0 BlueHDi 145 är 209.02 tum / 530.9 cm lång, 75.59 tum / 192.0 cm bred och 76.18 tum / 193.5 cm hög, med en hjulbas på 128.94 tum / 327.5 cm.
Hur stort bagageutrymme har Peugeot Expert L3 Van 2024 2.0 BlueHDi 145?
Peugeot Expert L3 Van 2024 2.0 BlueHDi 145 erbjuder 215.4 cu-ft / 6100 L bagageutrymme, vilket ökar till 215.4 cu-ft / 6100 L när baksätena fälls ned.


-1.jpg)

-fa120258f6703ef82d.jpg)





