McLaren P1 3.8 V8 Specifikationer
(2013 - 2015) - år 2013, 2014, 2015Huvudspecifikationer
3799 cm3
903 PS / 664 kW
900 Nm
350 km/h
|
|||
| Kaross : | - | ||
| Num. av Dörrar : | 2 dörrar | ||
| Tillverkning antal : | 375 enheter | ||
|
|
| Motorkonfiguration : | V 8 |
| Motorkod : | M838TQ |
| Bränsle : | Hybrid / Bensin |
| Bränslesystem : | Direct Injection |
| Motorupphängning : | Längsgående |
| Motorposition : | Mid-motor |
| Motorvolym : | 231.8 cu-in / 3799 cm3 |
| Cylinderdiameter x Slaglängd : |
3.66 x 2.89 tum 93.0 x 73.5 mm |
| Ventiler : | 32 ventiler |
| Överladdning : | Twin-turbos @ 1.4 bar |
| Kompressionsförhållande : | 8.7 |
| Hästkrafter : |
717 HP / 727 PS / 535 kW @ 7300 v/min |
| Vridmoment : |
531 lb-ft / 720 Nm @ 4000 v/min |
| Drivlina : | RWD |
| Växellåda : |
7 hastigheter Dualclutch Automatic
|
|
|
| Systemeffekt : | 891 HP / 903 PS / 664 kW |
| Totalt Vridmoment : | 663 lb-ft / 900 Nm |
| Electric Engine Power: | 175 HP / 177 PS / 130 kW |
|
|
| CO2 utsläpp : | 194 g/km (McLaren) |
|
|
| Topphastighet : | 218 Mph / 350 km/h |
| Acceleration 0 till 100 km / h (0-62 mph) : | 2.8 s |
| Acceleration 0 till 200 km / h (0-124 mph) : | 6.8 s |
|
|
| Axelavstånd : | 105.12 tum / 267.0 cm |
| Längd : | 180.63 tum / 458.8 cm |
| Bredd : | 76.61 tum / 194.6 cm |
| Bredd med speglar : | 84.41 tum / 214.4 cm |
| Höjd : | 46.77 tum / 118.8 cm |
| Spårbredd fram : | 65.28 tum / 165.8 cm |
| Spårbredd bak : | 63.15 tum / 160.4 cm |
| Cx : | - |
| Vikt : | 3285 lbs / 1490 kg |
| Torrvikt : | 3075 lbs / 1395 kg |
| Vikt / Hästkrafter Förhållandet : | 1.7 kg/hp |
|
|
| Antal sittplatser : | 2 platser |
| Bagageutrymme : | - |
|
|
| Frambromsar : |
Vent skivor (15.35 tum / 390 mm) |
| Bakbromsar : |
Vent skivor (14.96 tum / 380 mm) |
| Framdäcken : | 245/35 R19 |
| Bakdäck : | 315/30 R20 |
| Framhjul Bredd : | 9.0" |
| Bakhjulen Bredd : | 11.5" |
Hur snabbt går en McLaren P1 3.8 V8?
McLaren P1 3.8 V8 kan nå 0 till 100 km/h (0 till 62 mph) på 2.8 sekunder och har en topphastighet på 350 km/h / 218 mph.
Hur många hästkrafter (hp) har en 2013 McLaren P1 3.8 V8?
En 2013 McLaren P1 3.8 V8 har 903 PS / 891 bhp / 664 kW.
Hur mycket väger en McLaren P1 3.8 V8?
McLaren P1 3.8 V8 väger 1490 Kg / 3285 lbs.
Vad är bränsleförbrukningen för McLaren P1 3.8 V8?
McLaren P1 3.8 V8 bränsleförbrukning är .
Vad är McLaren P1 3.8 V8 elräckvidd?
McLaren P1 3.8 V8 elräckvidd är .
Vilka är måtten på McLaren P1 3.8 V8?
McLaren P1 3.8 V8 är 180.63 tum / 458.8 cm lång, 76.61 tum / 194.6 cm bred och 46.77 tum / 118.8 cm hög, med en hjulbas på 105.12 tum / 267.0 cm.









