Ferrari 458 Italia Challenge Evo Specifikationer
(2014 - 2010) - 2014
|
|
| Kaross : | Coupé |
| Num. av Dörrar : | 2 dörrar |
|
|
| Motorkonfiguration : | V 8 |
| Motorkod : | - |
| Bränsle : | Bensin |
| Bränslesystem : | Direct petrol injection |
| Motorupphängning : | Längsgående |
| Motorposition : | Mid-motor |
| Motorvolym : | 274.5 cu-in / 4499 cm3 |
| Cylinderdiameter x Slaglängd : |
3.7 x 3.19 tum 94.0 x 81.0 mm |
| Ventiler : | 32 ventiler |
| Överladdning : | Naturligt sugmotor |
| Kompressionsförhållande : | 12.5 |
| Hästkrafter : |
562 HP / 570 PS / 419 kW @ 9000 v/min |
| Vridmoment : |
398 lb-ft / 540 Nm @ 6000 v/min |
| Drivlina : | RWD |
| Växellåda : |
7 hastigheter Dualclutch
|
|
|
| Tankvolym : |
29.9 gallons 113 L 24.9 UK gallons |
| Katalysator : | Y |
|
|
| Topphastighet : | - Mph / - km/h |
| Acceleration 0 till 100 km / h (0-62 mph) : | - s |
|
|
| Axelavstånd : | 104.33 tum / 265 cm |
| Längd : | 178.23 tum / 452.7 cm |
| Bredd : | 76.26 tum / 193.7 cm |
| Höjd : | 45.79 tum / 116.3 cm |
| Spårbredd fram : | 66.61 tum / 169.2 cm |
| Spårbredd bak : | 63.62 tum / 161.6 cm |
| Cx : | - |
| Torrvikt : | 2690 lbs / 1220 kg |
|
|
| Antal sittplatser : | 2 platser |
| Bagageutrymme : | - |
|
|||
| Frambromsar : |
Vent skivor (15.67 tum / 398 mm) |
||
| Bakbromsar : |
Vent skivor (14.96 tum / 380 mm) |
||
| Framdäcken : | 255/650 R19 | ||
| Bakdäck : | 305/690 R19 | ||
| Framhjul Bredd : | 9.0" | ||
| Bakhjulen Bredd : | 11.0" | ||
| Framvagnsupphängning : | Double wishbone. | ||
| Bakvagnsupphängning : | - | ||








