Cadillac Escalade 5 ESV 2025 6.2 V8 2WD Specifikationer
(2024 - ) - år 2024, 2025, 2026
|
|
| Generation : | Escalade 5 - 2025 Facelift |
| Kaross : | SUV / TT |
| Num. av Dörrar : | 5 dörrar |
|
|
| Motorkonfiguration : | V 8 |
| Motorkod : | GM Ecotec 3 L86 |
| Bränsle : | Bensin |
| Bränslesystem : | Direct Injection |
| Motorupphängning : | Längsgående |
| Motorposition : | Främre |
| Motorvolym : | 376 cu-in / 6162 cm3 |
| Cylinderdiameter x Slaglängd : |
4.06 x 3.62 tum 103.25 x 92.0 mm |
| Ventiler : | 16 ventiler |
| Överladdning : | Naturligt sugmotor |
| Hästkrafter : |
420 HP / 426 PS / 313 kW @ 5600 v/min |
| Vridmoment : |
459 lb-ft / 623 Nm @ 4100 v/min |
| Drivlina : | RWD |
| Växellåda : |
10 hastigheter Automatic
Utväxlingar
1st Gear Ratio: 2nd Gear Ratio: 3rd Gear Ratio: 4th Gear Ratio: 5th Gear Ratio: 6th Gear Ratio: 7th Gear Ratio: 8th Gear Ratio: 9th Gear Ratio: 10th Gear Ratio: Final Drive Ratio: 3.23 |
|
|
| Tankvolym : |
28.3 gallons 107 L 23.5 UK gallons |
| Katalysator : | Yes, with Lamda-Sensor |
|
|
| Topphastighet : | - Mph / - km/h |
| Acceleration 0 till 100 km / h (0-62 mph) : | - s |
|
|
| Axelavstånd : | 134.13 tum / 340.7 cm |
| Längd : | 226.97 tum / 576.5 cm |
| Bredd : | 81.1 tum / 206.0 cm |
| Höjd : | 76.3 tum / 193.8 cm |
| Spårbredd fram : | 68.39 tum / 173.7 cm |
| Spårbredd bak : | 68.11 tum / 173.0 cm |
| Max släpvagnsvikt : | 8001 lbs / 3629 kg |
| Cx : | - |
| Vikt : | 5983 lbs / 2714 kg |
| Vikt / Hästkrafter Förhållandet : | 6.4 kg/hp |
|
|||
| Frambromsar : |
Vent skivor (- tum / - mm) |
||
| Bakbromsar : |
Vent skivor (- tum / - mm) |
||
| Framdäcken : | 275/50 R22 | ||
| Bakdäck : | 275/50 R22 | ||
| Framvagnsupphängning : | Independent. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Bakvagnsupphängning : | Multi-link. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
Hur många hästkrafter (hp) har en 2024 Cadillac Escalade 5 ESV 2025 6.2 V8 2WD?
En 2024 Cadillac Escalade 5 ESV 2025 6.2 V8 2WD har 426 PS / 420 bhp / 313 kW.
Hur mycket väger en Cadillac Escalade 5 ESV 2025 6.2 V8 2WD?
Cadillac Escalade 5 ESV 2025 6.2 V8 2WD väger 2714 Kg / 5983 lbs.
Vad är bränsleförbrukningen för Cadillac Escalade 5 ESV 2025 6.2 V8 2WD?
Cadillac Escalade 5 ESV 2025 6.2 V8 2WD bränsleförbrukning är .
Vilken motor har Cadillac Escalade 5 ESV 2025 6.2 V8 2WD?
Cadillac Escalade 5 ESV 2025 6.2 V8 2WD har en V 8, Bensin motor med 6162 cm3 / 376 cu-in kapacitet.
Vilka är måtten på Cadillac Escalade 5 ESV 2025 6.2 V8 2WD?
Cadillac Escalade 5 ESV 2025 6.2 V8 2WD är 226.97 tum / 576.5 cm lång, 81.1 tum / 206.0 cm bred och 76.3 tum / 193.8 cm hög, med en hjulbas på 134.13 tum / 340.7 cm.




-Escape-2013-8.jpg)


